Různé vzory a stupně chlorózy na listech jsou vodítkem pro nalezení a odstranění problému. Pokud vaše listy ztrácejí lesk, zvažte níže uvedené příčiny žloutnutí listů hortenzie a vyzkoušejte tipy, jak rostlině vrátit vzhled a kondici.

Nesprávné zalévání

Nejprve prozkoumejte, zda nemají rostliny problém s vlhkostí, protože ten lze snadno identifikovat a vyřešit. Ale neotálejte, přemíra vlhkosti vede k uhnívání kořenů a ztrátě rostliny. Tady vám nejlépe pomůže měřič vlhkosti, stojí pár stokorun a na zahradě ho využijete po celou sezónu. 

Zdroj: Youtube

Přemokření

Velké listy během odpoledního horka často vypadají povadle. Pokud se ale ani večer nevzpamatují, může být rostlina přemokřená. Ochablé listy nejdříve žloutnou, pak hnědnou a nakonec opadají. Mezi další příznaky přemokření patří zakrnělý růst a menší květy, které vypadají jako zvadlé. U rostliny se může objevit hniloba kořenů.

Zkontrolujte vlhkost půdy kolem báze rostliny zapíchnutím prstu asi 4 cm hluboko nebo pomocí měřiče vlhkosti. Pokud je půda příliš mokrá a rozmočená, je hortenzie přemokřená. Přestaňte zalévat, dokud půda nevyschne, a pro příště zalévejte, až když je půda suchá.  

Pokud listy nadále žloutnou a vadnou, je třeba přijmout drastičtější opatření: Vyjměte rostlinu z půdy a odřízněte všechny uhnilé kořeny a rostlinu přesaďte na nové místo nebo do půdy zapracujte písek pro lepší odvodnění.

Přesušení

Dlouhodobé sucho také způsobuje žloutnutí listů s hnědými, křupavými okraji. V tom případě musíte častěji a více zalévat. Zavlažujte hloubkově a ke kořenům, dokud není povrch půdy mírně vlhký. Pamatujte, že hloubková zálivka dvakrát až třikrát týdně je obecně dostačující. Rostlinu zamulčujte, to pomůže udržet půdní vlhkost.

Špatné odvodnění

Hortenzie lépe prospívají v dobře propustných hlinitých a písčitých půdách než v jílovitých, které zvyšují možnost dlouhodobého přemokření. Zapracování vyzrálého kompostu a písku do půdy kolem stávající hortenzie pomůže zlepšit odvodnění.

Při výsadbě vyberte místo s dobře odvodněnou půdou a vyhněte se místům, kde dešťová voda zůstává dlouho stát. Propustnost půdy otestujete tak, že vykopete jamku hlubokou 6 až 8 cm, zalijete ji vodou a sledujete, jak rychle se vstřebává. 

Příliš mnoho slunce

Jsou to hlavně hortenzie latnaté, které snášejí přímé slunce, většina ostatních druhů dává přednost rannímu sluníčku a odpolednímu stínu. Nevhodnému oslunění se vyhněte výběrem vhodného místa, odrůdy, která splňuje podmínky stanoviště, nebo přemístěním keře.

Příliš málo světla

Při nedostatku slunečního svitu se zpomaluje fotosyntéza a přerušuje se tvorba chlorofylu, živiny, která udržuje listy zelené.

Špatná půda

Výsadba v nevhodné půdě přispívá k mnoha problémům, které způsobují žloutnutí listů. Může to být zmíněné špatné odvodnění, nedostatek či přebytek živin či nevhodné pH.   

Hortenzie vyžadují mírně kyselou půdu s hodnotou pH 5,0 až 6,5. Zvyšte pH půdy přidáním vápna. Pro snížení pH přidejte síran hlinitý.

Nedostatek živin

Dusík

Nedostatek dusíku se obvykle projevuje na jaře, listy žloutnou a předčasně opadávají. Rostliny v růstu spotřebovávají velké množství dusíku a mohou půdu rychle vyčerpat. Zapracování kompostu a jarní aplikace vyváženého hnojiva pro hortenzie pomáhá tento problém překonat.

Železo

Když nové listy žloutnou, ale žilky zůstávají zelené, hortenzie má pravděpodobně nedostatek železa. Jeho příčinou může být přemokření, špatná drenáž, nesprávné hnojení a vysoce zásaditá půda.

Ošetření chelátovým železem rychle napraví chlorózu, ale k vyřešení základního problému je nutná úprava půdy. Otestujte hladinu pH a proveďte nezbytná opatření ke zvýšení kyselosti. Hledejte hnojiva určená pro kyselomilné rostliny, jejichž součástí je železo. Listový kompost, hrabanka nebo kávová sedlina také pomáhají zvýšit kyselost půdy.

Hořčík

Nedostatek hořčíku je méně častý a projevuje se žlutými listy se zelenými žilkami, ale na starších listech. Hortenzie, které preferují určitý půdní typ, mívají tento problém častěji. Proto je náprava tohoto problému poněkud složitější.

Epsomské soli a dolomitický vápenec dodávají hořčík, ale vápno také zvyšuje pH a mělo by se používat střídmě. Zkuste postříkat listy tekutým extraktem z mořských řas, nebo tekutým hnojivem s obsahem hořčíku. 

Nesprávné hnojení

Přílišné, či nedostatečné hnojení, případně použití nesprávného přípravku, ovlivňuje všechny části rostliny a může být příčinou žloutnutí listů. Používejte hnojiva pro kyselomilné rostliny, jako jsou hortenzie a azalky, a dodržujte pokyny na obalu.

Související články