Ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) je vysoká, keřovitá, dřevnatá trvalka z čeledi slézovitých. V druhé polovině léta vytváří květy, které začínají jako vypouklá špičatá poupata, jež se rozvinou do obrovských barevných kotoučů, co vydrží jen den či dva, než je nahradí další nové květy.
Většina odolných kultivarů ibišků kvete v jedné stálé barvě (obvykle bílé, růžové nebo červené), často jsou však uprostřed květů k vidění kontrastní „oka“. Některé kultivary bahenních ibišků mají na vnějším okraji okvětních lístků dokonce světle červené odlesky, které květům dodávají zajímavý efekt.
Listy jsou střídavé, vejčité až kopinaté, na svrchní straně zelené až zelenošedé, spodní strana bývá bílá a chlupatá. Tato rostlina může dosáhnout výšky až 1,8 metru, ale k dispozici je mnoho kultivarů a hybridů s vylepšeným větvením, kompaktním habitem a variacemi tvaru a barvy listů.
Miluje vlhko a slunce
Přízvisko bahenní nedostal tento keř původem z jihovýchodu Spojených států bezdůvodně. Jak asi tušíte, libuje si ve vlhkých půdách, nevadí mu ani bahno s příměsí písku a mírně kyselým pH. Dokonce je mírně tolerantní k zasolení.
Tato rostlina dává přednost celodennímu až částečnému slunci, ale na plném slunci lépe kvete a je odolnější vůči chorobám. Vysazujte ji na chráněném místě, aby ji nepoškodil vítr, a zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu.
Ibišky bahenní každou zimu odumírají až k zemi a na jaře raší velmi pozdě, proto buďte trpěliví!
Jak zasadit ibišek bahenní
Ibišek je nejvhodnější vysazovat na jaře, až pomine nebezpečí přízemních mrazíků. Najděte mu plně osluněné místo s dobře propustnou, kyselou půdou obohacenou kompostem. Sázíte-li více ibišků vedle sebe, udržujte mezi nimi vzdálenost zhruba dva metry.
Výsadbová jáma by měla být stejně hluboká jako květináč, ve kterém rostl, a dvakrát až třikrát širší.
Tipy pro péči o ibišek bahenní
- V porovnání s tropickými příbuznými je péče o mrazuvzdorné ibišky překvapivě snadná, pokud jsou pěstovány ve správných podmínkách. Jakmile se jednou uchytí, rychle se rozrostou a každou sezónu zaplní prostor, i když na jaře si mohou dát na čas s rašením.
- Bahenní ibišky potřebují k bohatému kvetení alespoň 6 hodin plného slunce denně. Odrůdy s vínovými listy také vytvářejí živěji zbarvené listy, pokud jsou umístěny na osluněném místě.
- Tyto rostliny upřednostňují bohatou, trvale vlhkou až mokrou půdu s mírně kyselým pH 6,0 až 6,5, snesou však i půdu s pH 5,5 až 7,5.
- Bahenní ibišky nemají rády přílišné vysychání. Ve skutečnosti snesou poměrně dost vody a mohou růst i v bažinaté půdě. Pokud ve vaší oblasti nejsou během vegetačního období přirozené srážky, dodejte jim vydatnou zálivku dvakrát až třikrát týdně, hlavně během prvního vegetačního období.
- Nezapomeňte na pravidelné přihnojování, zejména pokud chcete, aby ibišek kvetl po celé léto. Nejvhodnější doba pro hnojení ibišku je na jaře, jakmile začne rašit. Třikrát během vegetačního období jej podpořte vyváženým, ve vodě rozpustným hnojivem, nebo pomalu se uvolňujícím hnojivem kolem kořenů.
- Odolné ibišky nevyžadují řez, ale odstraňování odkvetlých květů podpoří delší kvetení.
- Rostlina je mrazuvzdorná, ale na zimu zatahuje a přechází do klidového stavu. Jakmile na podzim uschne, zkraťte stonky jen několik centimetrů nad zemí, abyste zabránili novému růstu. To pomůže ibišku přejít do klidového stavu a ochrání jeho kořenový systém během zimních měsíců. Pokud jsou vaše zimy obzvláště chladné, přidejte silnou vrstvu mulče (asi 8 cm kůry, slámy nebo drceného listí), abyste izolovali kořeny.