Princip správného zavlažování je založen na tom, že zahrada dostává přesně tolik vody, kolik potřebuje, a ve chvíli, kdy ji potřebuje. Důležitá je také kvalita vody, její složení a teplota. Obrovský rozsah možností zavlažování dostupných na trhu začíná ozdobnou konvičkou a končí inteligentními zavlažovacími systémy.
Ty zaslouží nejvíce pozornosti, protože nabízejí široké pole využití. Složitější sofistikované soustavy přinášejí zároveň řadu benefitů. Investice do nich se vrátí ve formě bohatší úrody, kvalitnějšího trávníku, zdravějších rostlin a úspory zdrojů. V neposlední řadě získáte i více času na odpočinek.
Jednoduché, či složité
Možná vás napadne, že zavlažování pomocí trubiček, které keramickými koncovkami odčerpávají vodu z PET lahve, a podobným zařízením již odzvonilo. Jenže moderní varianty prostších způsobů závlahy obsahují solární systém, a obejdou se tedy bez přípojek elektřiny a vody – například AquaBloom od Gardeny. Sada kombinuje čerpadlo, řídicí jednotku a solární panel, takže stačí k rostlinám v květináčích doma či v nádobách na terase přidat kyblík s vodou a můžete jet v klidu na dovolenou.
Složitější jsou zavlažovací systémy nadzemní, podzemní či kombinované. Například u podzemní zavlažovací hadice lze volit i několik připojení – pro vodní přípojku, výsuvný čtyřplošný zadešťovač, turbínový výsuvný zadešťovač a další nadzemní postřikovače. To vše může koordinovat jednodušší řídicí jednotka, nebo naopak složitější, programovatelná, třeba i na dálkové ovládání.
Jenže jak se zorientovat v tom, co je možné, co je pro vás optimální, jak získat návrh a kolik takové poradenství bude stát? Dobrou zprávou je, že kromě specializovaných společností, které návrh spojují s realizací, lze u některých renomovaných firem získat poradenství či plánek návrhu systému na míru pozemku zdarma.
Podobně jako v jiných oborech se nabízejí také aplikace, kde si plánek a odpovídající výpočet nákladů vytvoříte sami. Vhodnější však je konzultace s odborníky – stačí zaslat fotografie pozemku s přibližnými rozměry a získáte plán řešení. Než se však do plánování pustíte, musíte si zodpovědět základní otázku týkající se zdroje vody.
Kde vzít vodu
Optimální je využívat srážkovou vodu, která se jednoduše jímá do nadzemních nádrží umístěných přímo pod okapem. Jejich výhoda spočívá ve snadné instalaci, navíc nevyžadují složité úpravy terénu. Na druhou stranu mají omezenou kapacitu a voda se v nich rychle kazí. Finančně i stavebně náročnější variantu představují podzemní sběrné nádrže. Při nedostatku dešťové vody se pomocí řídicí jednotky dají dopouštět z vodovodního řadu.
Zachycenou srážkovou vodou se šetří nejen vodné a stočné. Podstatná je i kvalita vody a její přínos pro zdraví rostlin na zahradě. Dešťová voda na rozdíl od upravené pitné vody neobsahuje fluorid či chlór, a může tak zlepšit zdraví půdy a vitalitu rostlin. Je chudá na soli, proto nezasoluje půdu. Existují rostliny, které jinou než dešťovou vodu nesnášejí – třeba kanadské borůvky.
Nadzemní nádrže
Kontejnery a sudy k nadzemnímu sběru dešťové vody se nejčastěji instalují přímo k okapovému svodu. Buď se postaví rovnou pod okap, nebo se nainstaluje promyšlenější řešení včetně filtrace a výpustného ventilu. Nejde o složitý systém, instalaci hravě zvládnete svépomocí a následná manipulace bude navíc mnohem jednodušší.
Výběr nadzemní nádrže podléhá kritériím objemu, ceny a designu. Objem se zpravidla odvíjí od množství spotřebované vody pro zálivku zahrady. Menší zahradě nevyžadující pravidelnou závlahu postačí malá nádrž či plastový sud. Jelikož nadzemní nádrž zůstává celou dobu na očích, není od věci zvážit její podobu, na výběr je široká škála od běžných barelů přes designové nádrže po klasické sudy na srážkovou vodu.
Tanky pod zemí
Sofistikovanější variantou pro větší zahrady jsou akumulační nebo retenční nádrže pod zemí, které mohou být z plastu nebo sklolaminátu, svařované a bezešvé. S plastovými tanky se velmi snadno manipuluje, protože jsou lehké. Takže se používají tam, kam se nedostane jeřáb.
Mnohonásobně těžší betonové jímky vyžadují při instalaci větší manipulační prostor, cenově jsou ovšem výhodnější. Často se využívají původní jímky či septiky, které mohou po vyčištění sloužit jako retenční nádrže.
Betonové zásobníky se budují podobně jako studny z jednotlivých skruží, z monolitického betonu nebo z prefabrikovaných dílců, které se na místě jen složí. Jejich výhodou je kromě ceny přirozená neutralizace vody, v plastovém zásobníku ji zajistí například vložený kousek přírodního vápence.
Zavlažovací systémy
Nadzemní přenosné systémy jsou možná cenově příznivější, většinou se ale nedají plně automatizovat. Takový systém může tvořit jen hadice s příslušenstvím a vhodným rozstřikovačem, který se vybere ze široké nabídky zavlažovačů a rozstřikovačů podle dostupného tlaku vody, tvaru a velikosti pozemku.
Většina základních rozstřikovačů distribuuje vodu v kruzích okolo sebe. Do pravoúhlých částí zahrad jsou vhodnější kývavé postřikovače, protože vodu stříkají na obdélníkovou plochu. Při pravidelném zavlažování menší plochy lze systém doplnit o programovatelnou jednotku spouštějící provoz automaticky. Zásadní výhodou nadzemního systému je variabilita využití v rámci celé zahrady. Jako nevýhoda působí velmi omezené možnosti automatizace.
Podzemní rozvody
Zavlažovací systém vedený pod povrchem vyžaduje vydatný zdroj vody, buď velkou nádrž na dešťovku, nebo podzemní vodou dobře zásobenou studnu či vrt. Využít lze také čističku spojenou s jímkou, v níž se zachytává vyčištěná voda využitelná pro zavlažování rozstřikem. Vodu vyčerpanou ze studny nebo vrtu tak zaléváním vracíte zpět do přírodního koloběhu.
Podzemní zavlažovací systém se dá vybudovat i svépomocí. Renomované firmy ho nabízejí jako skládačku, kterou lze využívat k různým typům zalévání nad i pod zemí. Například zavlažovací trysky se na přívodní potrubí jednoduše instalují díky praktickým součástkám. Nutné je vše promyslet a vypočítat.
Správně navržený systém musí počítat se ztrátami tlaku v potrubí. V některých případech je proto třeba rozvody rozdělit do několika samostatných větví spínajících se postupně. V danou chvíli se spustí pouze jedna větev navržená tak, aby ji zdroj vody zvládal s dostatečnou rezervou napájet.
Ovládání a komfort
Nesporným uživatelským komfortem jsou řídicí jednotky umožňující postupné spínání několika zavlažovacích větví. Výbavu systému lze doplnit dešťovým senzorem, který vyhodnotí průměrné srážky a přizpůsobí zavlažování aktuálním potřebám.
Větrný senzor zase zajistí odložení spuštění závlahy, pokud fouká silný vítr, který by vodu odnášel od trysek pryč z pozemku. Zálivku můžete kompletně řídit i na dálku chytrou aplikací. Díky ní můžete být ve spojení se svým trvale nainstalovaným automatickým zavlažovacím systémem kdykoli a odkudkoli.
Přehled zajímavých řešení
- Abyste před každým zaléváním nemuseli zahradní hadici složitě rozplétat, vyplatí se pořídit naviják. Pokud nevíte, zda zvolit naviják na zeď, nebo volně stojící model, je zajímavou volbou univerzální novinka Fieldmann FZH 1021, která je vhodná pro obě varianty použití. Fieldmann
- DAB Active Switch je kompletní systém pro využití dešťové vody v rodinných domech. Obsahuje recyklovatelnou polyetylénovou nádrž, automatické čerpadlo řady Active EI30/50M a automatický trojcestný ventil. DAB
- Mountfield nabízí inteligentní zavlažovací hodiny Sensor Plus obsahující fotosenzor automaticky upravující svůj harmonogram pro spuštění při východu a západu slunce, s možností výběru délky i frekvence opakování v týdnu. Hodiny automaticky mění čas tak, aby se shodoval s východem a západem slunce během všech ročních období. Mountfield
- Se zavlažovacím počítačem Gardena Select z Bauhausu se dá řídit zavlažování flexibilně a individuálně. Lze vytvořit až 3 různé programy. Provoz zajišťuje baterie. Zavlažovací počítač se dá přímo připojit na vodovodní kohoutek a ovládat pouze pomocí otočného a stlačovacího knoflíku pro výběr dat a jejich potvrzení. Bauhaus
- IBC je repasovaný použitý kontejner s profesionálně vymytou vnitřní nádobou. Hodí se například na užitkovou vodu pro zahrádkáře a je dodáván na plastové nebo dřevěné paletě. Bauhaus
- Podzemní samonosná nádrž na dešťovou vodu Garantia Cristall 1600 l z Hornbachu pro využívání dešťové vody na zahradě má monolitickou konstrukci, kterou není potřeba obetonovávat. Hornbach
- Nadzemní nádrž Aquanix Stone stříbrná 350 l vypadá sofistikovaně a přidává moderní nádech do jakékoli zahrady. Poskytuje dostatek zásob pro zálivku, mytí auta a další (s)potřeby. Sudy na dešťovku
- Mr. AQUA je takzvaný hydrosorbent, pomocná půdní látka zadržující vodu tam, kde je nejvíce potřeba– u kořenů. Mr. AQUA
- Startovací sada Pipeline značky Gardena obsahuje všechny důležité komponenty pro úspěšnou instalaci systému Gardena Pipeline. Voda je přiváděna z vodovodního kohoutku přes připojovací krabici do podzemního potrubí. Dvě přiložené vodní zásuvky slouží jako připojovací výstupy pro hadici nebo samostatná připojovací zařízení, jako je například výkyvný zavlažovač nebo zahradní vodovodní kohoutek. Sudy na dešťovku
- Bateriové čerpadlo Kärcher BP 2.000-18 je vítaným pomocníkem v běžných zahradách i zahrádkářských koloniích bez přívodu elektřiny. Energii zajišťuje 18V Li-Ion baterie, na jejímž displeji si můžete ověřit zbývající čas chodu. Výdrž baterie na jedno nabití je max. 25 min. s 2,5Ah baterií / max. 50 min s 5,0Ah baterií. Kärcher
Jiné zalévání
Mr. AQUA je takzvaný hydrosorbent, pomocná půdní látka zadržující vodu tam, kde je nejvíce potřeba – u kořenů. Jejím benefitem je organické složení z biomasy s nulovým obsahem chemických přísad a hydrogelů, díky čemuž se do půdy nezanášejí nežádoucí prvky.
Prodlužuje dobu, po kterou je voda rostlinám k dispozici, a pomáhá jim lépe zvládnout období sucha bez výraznějších škod na úrodě. Aplikace je možná také u již založeného trávníku aerifikací a u vzrostlých stromů a keřů prostřednictvím injektáže.
Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 8/2024.