Letošní jaro je zatím až nepříjemně vlhké, což nahrává velkému výskytu slimáků na našich zahradách. Ani nižší teploty jejich nájezd na záhony příliš nezbrzdí, protože slimáci se líhnou i při teplotách kolem 4 °C. Proto se s nevítaným vetřelcem (zejména s plzákem španělským) můžete setkat už časně zjara. Jak nad těmito škůdci zvítězit?

Klasikou je ruční sběr

Slimáci jsou nejaktivnější v noci nebo během vlhkých a deštivých dnů. Preferují vlhké prostředí a vyhýbají se přímému slunečnímu světlu. Z toho důvodu je často najdete pod kameny, květináči, nebo v hustě osázených částech zahrady. 

Na ruční sběr slimáků se vydejte brzy po ránu, kdy jsou slimáci rozlezlí na mokré trávě a krásně se napichují. K tomu budete potřebovat dřevěný klacek s ostře seřezanou špičkou nebo dlouhé dřevěné kleště a kbelík, do kterého škůdce budete házet. 

Když slimáky napichujete, nemusíte kbelík zasypávat solí ani prolívat vařící vodou. Mějte jen v kbelíku napuštěnou vodu, jinak vám někteří slimáci začnou vylézat po stěnách kýble ven. I když jde o škůdce, vždy je lepší použít co nejhumánnější metodu likvidace. Obsah kbelíku tedy vysypte do kontejneru s bioodpadem nebo do chlívku prasatům.

Jak na slimáky bez chemie? Podívejte se na praktické tipy v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Použijte přírodní granule proti slimákům

Přírodní granule proti slimákům odolávají vlhku a dešti, nejsou nebezpečné pro děti ani domácí mazlíčky a nezamořují záhonky chemií. Modré granule jen stačí rozhodit po zahradě a kolem záhonků a čekat, až se na ně slimáci s chutí vrhnou. S pocitem sytosti se pak stáhnou do svých úkrytů a tam uhynou.

Dravé hlístice proti slimákům

Hlístice jsou mikroorganismy, které slimáky nemají v lásce a aktivně je vyhledávají a napadají. Je to taková biologická zbraň proti slimákům. Pro lidi a zvířata jsou tato mikroskopická dravá háďátka zcela neškodná. Pro slimáky a menší středně velké plzáky představují jistou smrt. Háďátka je napadnou a zlikvidují přes trávicí ústrojí.

Alternativní metody proti slimákům v zahradě

  • Záhonky lze na ochranu proti slimákům obsypat cestičkou z písku.
  • Alternativou jsou také nadrcené skořápky vajec, popel a jedlá soda.
  • K ochraně záhonu můžete použít měděnou pásku, které se slimáci vyhýbají.
  • Zasaďte do záhonu aromatické rostliny, které slimáky odpuzují (kontryhel, řeřicha, šalvěj, měsíček, levandule, lichořeřišnice).
  • Nastražte pivní past po zahradě. Vůně piva slimákům připomíná rozkládající se přezrálé ovoce.
  • Pořiďte si masožravé kachny, které slimáky zbožňují.

Zdroj: nkz.cz, living.iprima.cz

Související články