Stručný souhrn z článku
- V lednovém období je ideální čas na plánování užitkové zahrady, přemýšlení o záhonech a pěstovaných plodinách.
- Zahrnuje to volbu umístění záhonů podle slunečního svitu, výběr plodin, zvážení minuloročních zasaditelných druhů a rozměrů záhonů.
- Důležité je také vizualizovat rozložení zeleniny na zahradě s ohledem na světlo a stín, a plánování etapové výsadby pro postupnou sklizeň.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Plánování užitkové zahrádky je zábava. Uvařte si kávu, vezměte si do ruky papír, postavte se k oknu a prohlédněte si důkladně vaši zahradu. Na začátku byste se také měli zamyslet nad několika důležitými otázkami:
- pokud budete záhony zakládat poprvé, na jaké místo zahrady nejvíce svítí sluníčko,
- jaké plodiny byste chtěli letos pěstovat,
- kde jste měli jednotlivé druhy zasazené minulý rok,
- jak velké záhony mají být, nebo v případě již vytvořených, jaká je jejich délka a šířka.
Pokud budete vědět všechny tyto informace, plánování záhonů půjde celkem snadno.
Vše zakreslete na papír
Stačí vám jen jednoduché obrysy. Připravte si také seznam plodin, které chcete letos pěstovat. Pokud se zahradničením začínáte, zvolte jednodušší zeleninu, jako je mrkev, ředkvičky, listový salát, cibule nebo cuketa.
Pamatujte na to, že některé druhy zeleniny nebudete pěstovat na záhonech, ale například na kompostu (dýně, cuketa) nebo v kbelících či ve skleníku (papriky, rajčata). Jiné plodiny, například hrášek nebo fazole, můžete zasít k zídce nebo k plotu.
Do schématu zahradnického plánku zakreslete, jakou zeleninu budete kde pěstovat. Zohledněte přitom, jak se na vaší zahradě točí slunce, resp. jak padá stín. Například ředkvičky, salát nebo špenát, které se chystáte pěstovat po celou sezonu, ocení v letních měsících mezi polednem a třetí odpolední stín. Jinak se pod náporem slunečních paprsků vytahují a rychle vybíhají do květu.
Záhony na etapy
Pamatujte na to, že některé plodiny, jako je právě salát, špenát nebo ředkvičky, je vhodné vysévat s dvoutýdenním až třítýdenním odstupem, zajistíte si tak postupnou sklizeň. Tuto zeleninu také rychle sklidíte a sníte, takže vám později uvolní místo pro plodiny, které se vysévají až v květnu nebo v červnu. Je to třeba červená řepa, černá ředkev nebo druhá várka mrkve určená ke skladování.
Při plánování výsevního plánku zohledněte také množství pěstované zeleniny. Například cibule není nikdy dost, vyčleňte jí samostatný záhon. Mrkve spotřebujete pravděpodobně víc než petržele nebo celeru.
Střídání plodin
Mějte alespoň několik menších záhonů, abyste nedávali každý rok na totéž místo stejný druh zeleniny, ale abyste druhy v záhonech střídali. V té samé půdě nepěstujte za sebou stejné nebo příbuzné rostliny, aby se půda nevyčerpala od živin. Nejčastěji se rostliny střídají po třech nebo čtyřech letech.
Zdroj: receptyprimanapadu.cz, ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz