Okurky patří na našich zahradách k nejoblíbenějším plodinám. Za trochu péče se dokážou odvděčit opravdu bohatou úrodou. Může je ovšem potrápit i celá řada chorob a škůdců, jako je například plíseň okurková, slimáci či padlí. Jak proti těmto chorobám bojovat?

Plíseň okurková je nejčastější choroba

Plíseň se na okurkách pozná poměrně jednoduše, jelikož způsobuje postupné odumření celé rostliny. Zpočátku se projevuje malými žlutozelenými skvrnami na listech, pak dochází k rozšíření žlutých skvrn a sesychání listů. Na spodní straně listů pak roste podhoubí plísně, které způsobuje zašedlou až šedofialovou barvu. Při nákaze většinou nejprve hnědnou a usychají větší listy blíže u země, ovšem následně se nákaza šíří po celé rostlině. 

Nejúčinnějším tipem proti plísni je pěstovat protiplísňové odrůdy okurek, například Altaj F1, které této chorobě lépe odolávají. Přestože jsou napadeny, jsou schopné se dále rozrůstat a plodit. I tak ale není žádoucí, aby na nich plíseň zůstávala, protože se může rozšířit i na další rostliny, hlavně rajčata a cukety. Všechny postižené listy proto včas odtrhněte.

Další opatření vychází z předpokladu, že plíseň přichází až v plném létě. Předpěstujeme-li si sadbu dřív než obvykle, časně ji vysadíme, budeme mít dost okurek na zavaření už před nástupem choroby.

Při pěstování okurek můžeme také vycházet ze skutečnosti, že na suchém listu se plíseň špatně chytá. Umožněte tedy okurkám šplhat do výšky a díky tomu dobře osychat. Dobře osychají i na vrstvě nadýchaného mulče.

Chemických postřiků proti plísni existuje celá řada. Můžeme je použít jako prevenci už při vysazení sazenic nebo ihned po zjištění nákazy. Postřiky nezapomeňte aplikovat i na spodní část listů. Biologickou zbraní proti plísni jsou přípravky obsahující tzv. chytrou houbu Pythium oligandrum, která likviduje škodlivé plísně, aniž by rostlinu sama ohrozila. Výhodou je, že nejde o chemii, ale o přírodní proces. 

Více se o plísni okurkové dozvíte níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Padlí na okurkách

Na listech i na stonku okurky se zpočátku objevují tečkovité, bělavě moučnaté skvrny, které se rychle rozšíří po celém listu. Optimální podmínky nachází padlí za teplého suchého počasí s rosami v noci.

Preventivně vysazujte rezistentní odrůdy okurek (např. ’Loustik’, ’Printo’, ’Nelly’). Pokud už padlí napadlo vaše okurky, použijte hydrogenuhličitan draselný, který je bezpečný a účinný fungicid. Při kontaktu usmrcuje spory. Stejně jako soda bikarbona funguje i preventivně. Zvyšuje hladinu pH nad 8,3. Tak vznikne zásadité prostředí, které je nevhodné pro růst hub.

Proti padlí je účinné také mléko nebo syrovátka. Smíchejte 60 dílů vody se 40 díly mléka nebo syrovátky a jednou týdně roztokem postříkejte zasažené rostliny. Chcete-li dosáhnout silného účinku, použijte neředěné mléko.

Účinná je také kyselina octová. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octa může spálit listy rostlin. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.

Další postrach okurek jsou slimáci

S prvními slimáky se začneme na zahradě potkávat, jen co se trošku oteplí, zrovna v době, kdy se začíná dařit i sazenicím. Dá to rozum, slimáci se hodlají vrhnout na všechno mladé, šťavnaté a dostupné. Zabránit jim v tom můžete několika způsoby. 

Velmi vhodné je vyhradit místo na zahradě jen pro vaši mladou zeleninu. Ochránit jen menší část zahrady, záhonu nebo vyvýšeného záhonu je pak mnohem jednodušší, než se snažit nevpustit slimáky na celý velký pozemek.

Využít proti slimákům také můžete různé ochranné překážky, které slimáci a plzáci neradi překonávají. Je to například popel, písek, štěrk či podrcené vaječné skořápky.

Zdroj: nkz.cz, ireceptar.cz, homebydleni.cz

Související články