Balzamína je jednoletá rostlina, která dorůstá podle druhu do výšky 30 až 70 cm. Roste vzpřímeně v úhledném keříčku, má masité stonky i listy. Tato pestrobarevná rostlina má i léčivé účinky. Pomáhá při včelím bodnutí, kousnutí hmyzem, na pupínky od popálení kopřivou, ale také na úzkost a stres.

Balzamínám se bude dařit jak v truhlíku na okenním parapetu, tak v závěsném košíku pod pergolou, případně v trvalkových nebo letničkových záhonech na zahradě. Celý rod Impatiens (balzamína, netýkavka) zahrnuje na 1000 druhů rostlin, z nichž můžete vybírat pro výsadbu a zkrášlení zahrady i pro pěstování jako pokojové rostliny. Některé kultivary jsou jednobarevné, jiné dvoubarevné, další s očkem nebo plnokvěté.

Jak balzamínu pěstovat?

Stanoviště: Balzamíny preferují polostinná nebo stinná místa, která poskytují ochranu před přímým sluncem. Přílišné sluneční záření může poškodit jejich jemné květy a listy. Vyberte proto místo s dostatkem rozptýleného světla.

Půda: Balzamínám se nejlépe daří v dobře odvodněné půdě bohaté na organickou hmotu. Přidejte kompost nebo zemitý substrát pro zlepšení struktury a živinového obsahu půdy.

Zalévání: Pravidelné zalévání je důležité, zejména během suchého období. Netýkavky i balzamíny mají rády vlhkou půdu, ale nedovolte, aby byly přemokřené. Zalévejte rostliny rovnoměrně a vyhýbejte se zálivce přímo na květy, aby nedošlo k jejich poškození.

Hnojení: Pravidelné hnojení pomáhá podpořit růst a kvetení. Použijte hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík, které je vhodné pro kvetoucí rostliny. 

Množení: Balzamíny lze množit ze semen nebo řízků. Semena se mohou zasít do vlhkého substrátu a udržovat při teplotě kolem 21-24 °C. Řízky můžete vzít na jaře nebo na začátku léta a umístit do vlhkého substrátu, kde snadno zakoření.

Péče: Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, podpoříte tak další kvetení. Pokud se objeví příznaky chorob nebo škůdců, přijměte vhodná opatření, jako je aplikace přípravků na ochranu rostlin.

Jaké další balkonové rostliny jsou vhodné do stínu? Inspirujte se níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Nejčastější chyby při pěstování balzamín:

  • Svěšené listy předznamenávají sucho, je třeba rostlinu co nejdříve zalít.
  • Při nedostatku vody balzamína málo kvete.
  • Opadávající listy – balzamína je vystavena chladu, je třeba změnit stanoviště.
  • Mšice na rostlinách – rostliny osprchujte proudem vody nebo použijte chemické přípravky.
  • Na listech se objevil černý povlak – jedná se o houbové onemocnění, balzamínu je třeba pravidelně rosit.

Zdroj: ireceptar.cz, abecedazahrady.dama.cz

Související články