Termín výsadby cibule závisí na způsobu jejího pěstování. Do země ji můžete vysít již od poloviny dubna, ale rostlina potřebuje ke klíčení teplotu alespoň 5 stupňů Celsia. Příliš časný výsev cibule s sebou nese riziko silných mrazů, a tím i napadení rostlin houbovými chorobami. Pozor i na pozdní výsev. To se zase může stát, že cibule bude mít horší výnosy. 

Jak sázet sazenice cibule

Sazenice cibule je vhodné před samotnou výsadbou otužit – umístěním na chladné místo, kde je přikryjete pytlovinou. Díky této aklimatizaci výsadba mladým rostlinám nezpůsobí velký šok.

Cibule má ráda půdu propustnou, ale ne příliš vyschlou. Výhodné je pěstování na vyvýšeném záhoně, stačí 10 cm nad úrovní okolního terénu. Půdu můžete vylehčit příměsí písku. Nesmí však chybět ani humus, do půdy zapravte 5 cm silnou vrstvu vyzrálého kompostu.

Neměla by být kyselá, spíše neutrální nebo mírně zásaditá – můžete ji proto posypat mletým dolomitickým vápencem a lehce prášek zapravit. Také dřevěný popel je prospěšný – pH zvedne jen trošku, ale dodá mnoho minerálů. Kyselost půdy můžete snadno otestovat.

Sazenice vysazujte kořeny dolů tak, aby jejich vrcholky vyčnívaly kousek nad úroveň půdy. Řádky by měly být od sebe alespoň 25 cm a jednotlivé cibule alespoň 5 cm.

Je lepší pěstovat cibuli ze semen, nebo ze sazečky? Dozvíte se níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Jak často zalévat cibuli

Nejintenzivněji zaléváme cibuli po výsadbě a při růstu prvních listů. Poté je potřeba závlahu regulovat, abychom předcházeli napadení plísněmi. Zálivku aplikujeme nejlépe ráno, cibule nesmí stát v podmáčené zemině.

Kdy sklízet cibuli

Zralou cibuli poznáte podle zaschlé natě. Ta začne žloutnout a polehávat. Když je nať zcela suchá, je cibule připravená ke sklizni. Pokud zeleninu ze záhonu vyjmete příliš brzy, není vhodná k uskladnění. Cibule z jarní výsadby se sklízí od konce července až do září. Čím později bude zelenina ze záhonu sklizená, tím vhodnější bude k uskladnění. Pozor však na přemrznutí. 

Zdroj: ireceptar.cz, rostlinky.cz

Související články