Spoustu lidí věří, že pěstování tlustice přináší rodině štěstí. Dokonce se povídá, že tyto rostliny symbolizují bohatství a dostatek peněz, lístky svými tvary dokonce připomínají mince. Ve svých listech ale zadržují vodu a živiny, které dokáží využívat v nepříznivém období sucha. Pokud je tedy jako bohatství vnímána voda, pak ano, budete bohatí. 

Tlustice vypadá jako bonsaj, protože u starších rostlin baculaté listy plné života rostou na pevném stonku připomínajícím kmen. Možná právě tyto kulaťoučké nafouklé listy zapříčinily její český název tlustice. Rostlina může také vykvést, a to bílou či světle růžovou barvou, ale pravděpodobně se vám to v domácích podmínkách nepovede.

Pěstování tlustice je snadné

Největší výhodou tlustic je, že se obejdou dlouhodobě bez zálivky, aniž by uhynuly nebo výrazně změnily svůj vzhled. Klidně je navíc můžete zapomenout na parapetu toho nejslunnějšího okna v domě. Baculaté a masité listy totiž dokážou zcela uzavřít své póry a zabránit tak, aby se z nich vypařila voda. I přesto ale potřebují k fotosyntéze přijímat oxid uhličitý, vyřešily to ale tak, že se této činnosti věnují v případě sucha jen v noci.

Jak zalévat tlustice

Substrát můžete vždy nechat hodně proschnout, a pak zalít. Nenechávejte zálivku až na moment, kdy vaší tlustici začnou opadávat listy. Právě opadáváním listů už vám totiž květina dává najevo, že sucha bylo až příliš hodně. Nicméně vlhkost je pro tlustice spíše problémem, takže méně zálivky je v jejím případě vždy lepší. Zálivku provádíme pouze vodou měkkou a odstátou.

Více o řízkování, sázení a spoustu dalších informací najdete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Jak množit tlustice

Stejně jako mnoho dalších sukulentů lze i tlustice množit stonkovými řízky, a to ideálně v teplých obdobích roku. Někdy se vám dokonce dokáže tlustice množit úplně sama. Stačí, aby do květináče upadl jeden zdravý list, a za chvilku z něj bude malá rostlinka.

Stonkové řízky berte vždy z horní části rostliny, na pár dní je po ustřižení nechte vyschnout, a až pak je nechte zakořenit ve vlhké směsi písku a substrátu nebo speciálním substrátu na sukulenty. Lépe se množí na slunném místě a s občasnou mírnou zálivkou.

Po rozmnožení často přichází otázka, jak donutit mladou tlustici větvit. Tato schopnost se prý odvíjí od toho, kolik má tlustice světla, jestli ji letníme a zdali ji pravidelně tvarujeme stříháním. Co se týče vhodného času pro zaštipování tlustic a tvarování, je to samozřejmě jaro.

Zdroj: ceskestavby.cz, veselebydleni.cz

Související články