Toužíte proměnit svou zahradu v okouzlující místo, kde se bude každému líbit? Pak sáhněte po rostlinách s bohatými květy. Jednou z nich je i vistárie, která má až půl metru dlouhá, bohatá květenství. Sice si budete muset 5 až 8 let počkat, než se budete moci z květů těšit, ale výsledek stojí za to.

Než se však pro její pěstování rozhodnete, je třeba zmínit, že se jedná o jedovatou dřevinu, a tak se nehodí do zahrad, v nichž se pohybují děti a domácí mazlíčci.

K pěstování vistárií potřebujete oporu

Vistárie roste rychle, roční přírůstky mohou dosahovat až 3 metrů, přičemž nové výhony jsou poměrně silné. Vistárii tedy musíte poskytnout dostatečně silnou oporu, nejlépe kovovou konstrukci či dřevěné vyztužené kůly. Často se totiž stává, že si vistárii lidé vysadí k lehké, dřevěné pergole a tu vistárie svojí vahou postupně zničí. Stejně tak dokáže vistárie zničit okapové roury na domě, pokud se jich zachytí.

Rostlinu je třeba stříhat, aby měla hromadu květů

Po vysazení se v prvních třech až čtyřech letech provádí pouze výchovný řez tak, aby vistárie rostla pouze z několika výhonů, které se navádějí nahoru po pergole, a vytvořily základní kostru. V prvních letech po výsadbě tedy rozhodně nedělejte žádné razantní zásahy do rostliny. Z těchto hlavních větví pak rostou postranní výhony, které nesou květy. 

U starších rostlin se dvakrát ročně provádí udržovací řez, a to tak, že asi dva měsíce po květu se postranní výhony zkrátí na 30-50 cm. Druhý řez se provádí v zimě, kdy se postranní výhony zkracují na dva až tři pupeny.

Další praktické tipy na pěstování vistárie můžete zhlédnout níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Jaké má vistárie nároky na pěstování?

Vistárie vyžaduje slunné a chráněné stanoviště, protože je velmi citlivá na pozdní mráz. Půda pro pěstování by měla být vlhká, kyprá a bohatá na živiny. 

I hnojení je velmi důležité. Rostlina má totiž schopnost na své kořeny, pokryté speciálními bakteriemi, vázat vzdušný dusík. Prospívá jí přihnojování draslíkem a fosforem. Dusíkem není třeba přihnojovat! Fosforečná hnojiva pomůžou nasadit záplavu nádherných květů.

Zdroj: nkz.cz, ireceptar.cz

Související články