Mravenci sami o sobě nejsou až tak velkými škůdci – pokud jich je ale velké množství, mohou škodit podrýváním kořenů rostlin a vynášením půdy na povrch. Ještě větší nebezpečí však představuje jejich přátelství s ostatním hmyzem, a to především jejich symbióza s mšicemi. 

Mravenci si cení mšic pro jejich sladkou látku, takzvanou medovici, která pro ně představuje bohatý zdroj energie, a tak si mšice chrání, pečují o ně a přenášejí je na místa, kde budou mít dostatek potravy – a takovým místem se právě mohou stát rostliny ve vašem skleníku. 

Kávový lógr

Mravenci nemají rádi vůni kávy, a tak obsypte skleník kávovou sedlinou nebo lógrem z kávovaru. Stejně tak se jim nelíbí aroma jedlé sody, soli, pepře nebo pivovarských kvasnic. Je ale třeba myslet na to, že vůně těchto látek brzy vyprchá, proto je budete muset často obměňovat.

Vápno

Hašené vápno je skvělým hnojivem pro zahradu, funguje však jako účinná dezinfekce a mnohdy i dezinsekce. Hmyzu žijícímu hlouběji pod zemí neublíží, mravenci, kteří se pohybují po povrchu půdy ho ale v lásce nemají. 

Vysázejte bylinky

Svůj skleník můžete chránit také tím, že okolo něj vysázíte bylinky, které mravenci nemají rádi, a přes které do skleníku neproniknou. Patří mezi ně například levandule, máta, rozmarýn, tymián, bazalka, česnek, cibule či oregano.

Další užitečné rady najdete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Přírodní postřik z octa a jaru

Jedním z účinných postřiků je kombinace obyčejného 8% octa s vodou v poměru 1 : 1, který nalijete do rozprašovače a postříkáte jím mravenčí cestičky. Využít můžete také jarovou vodu. Smíchejte v rozprašovači jednu čajovou lžičku přípravku na nádobí (ideálně ekologického) a litr vody. Tuto směs pak nastříkejte nejen na cestičky, ale i samotné rostliny.

Repelent z esenciálních olejů

Smíchejte půl decilitru vody s půl decilitrem vodky nebo jiného čistého alkoholu (alkohol podporuje rozpouštění olejů ve vodě) a přidejte 30 kapek esenciálních olejů.

Ideální je tea tree, mátový, hřebíčkový, pomerančový olej či olej z cedrového dřeva. Tyto oleje můžete i různě nakombinovat. Po vytvoření repelentu s ním nastříkejte okraje záhonů a místa, kterými se mravenci mohou dostávat do skleníku.

Zdroj: mall.cz, pasti.cz, Foto: Depositphotos

Související články