Ovocné stromy jsou trvalé kultury, na jednom místě se pěstují dlouhá léta, dokonce desetiletí. Proto je důležité důkladně zvážit, co konkrétně chcete pěstovat. Stromy a keře nesázejte bezhlavě, předem si promyslete, kolik a čeho chcete vypěstovat. Později se totiž může stát, že nebudete vědět, co s úrodou, nebo budete mít některého druhu nadbytek a jiného nedostatek.

Každá odrůda se vyznačuje geneticky podmíněnými vlastnostmi, které ji předurčují k pěstování v určitých polohách, a naopak limitují pro polohy jiné. Proto, hlavně pokud bydlíte ve středních či severních pěstitelských regionech nebo speciálních pěstitelských polohách, si zjistěte předem, kterým odrůdám se v takovýchto podmínkách daří. A týká se to nejen odrůd, ale i druhů samotných.

Odolnost odrůd hraje důležitou roli

Na trhu existuje velké množství odrůd odolných vůči chorobám. A právě tyto byste měli při výběru upřednostňovat. Například pro dva kilogramy plodů je nesmysl stříkat stromek angreštu proti americkému padlí, když jsou dnes na trhu dostupné desítky kvalitních odrůd odolných vůči této chorobě.

Zdroj: Youtube

Vyberte vhodnou podnož

Už před koupí se rozhodněte, v jakém pěstitelském tvaru budete stromy pěstovat. Pro stromky, které plánujete pěstovat v klasických korunkových tvarech, vyberte výpěstky na silnějších podnožích. Naopak pro intenzivněji zahuštěné výsadby vyberte výpěstky na slaběji rostoucích vegetativních podnožích.

Zohledněte čas dozrávání

Při výběru ovocného stromu je klíčové zohlednit čas jeho plodnosti a dozrávání. Například u jabloní existuje rozmanitost odrůd, které zrají v různých obdobích roku. Můžeme rozlišovat mezi podzimními, jarními, letními a zimními jablky. 

Správný výběr odrůdy zajistí, že budete mít přístup k čerstvému ovoci téměř po celý rok. Tato variabilita v dozrávání umožňuje pěstitelům plně využít sklizňové sezóny a poskytuje možnost mít stále čerstvé a kvalitní ovoce.

Pozor na zdravotní stav

Pokud kupujete stromky v zahradním centru, důkladně zkontrolujte jejich zdravotní stav. Výpěstky, které se tam dostávají, už sice kontrolou prošly, o čemž svědčí i oficiální úřední návěsky na nich, ale něco se mohlo stát cestou, při vykládání nebo během doby, kterou stromky tráví ve školce. Zdravé výpěstky by neměly být mechanicky poškozené, napadené chorobami a škůdci, měly by mít dobře vyvinutý kořenový systém a pevně napnutou kůru.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, denik.cz

Související články