Drobná semínka nelze sít po jednom, a tak je většinou vyséváme do řádků nebo do hnízd. Vzešlé rostlinky jsou ale nahromaděné na sobě a nemají dostatek pro tvorbu kořenů a nadzemní části. Proto je jednocení velmi důležitou činností při pěstování zeleniny z přímých výsevů. Protrháním jim vytvoříme správné podmínky pro růst a bohatou úrodu.

Jak už bylo řečeno, jednotíme zeleninu, která má drobná semínka setá v řádcích jako mrkev, petržel, červená řepa, ředkvičky, cibule, černý kořen apod. Jednotíme včas, později už bychom zbylé rostlinky spíš poškodili. Jednotíme rostlinky, u kterých se už objevily alespoň tři pravé lístky.

Jaký je správný postup jednocení zeleniny?

  • Půda musí být provlhlá, ale ne blátivá.
  • Jednocením dodáte rostlinkám potřebný prostor ke správnému vývinu.
  • Nechte růst jen zdravé a silné rostliny.
  • Ostatní bez milosti vytrhněte, protože byste se nedočkali téměř žádné úrody.
  • Pro vzdálenost mezi rostlinkami se řiďte údajem na sáčku. Mrkev a petržel se obvykle jednotí na 5–8 cm, červená řepa na 15–20 cm podle typu (podlouhlá nebo kulovitá).
  • Zároveň zkontrolujte výskyt případných škůdců, abyste včas zasáhli.
  • Po skončení práce záhon zalijte.
  • Vytrhané rostlinky můžete omýt a použít do salátů, pomazánek nebo polévek.

Podívejte se, jak vyjednotit mrkev, níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Jak si jednocení usnadnit?

Na jednocení myslete už při výsevu. Snažte se o rovnoměrný, spíš řidší výsev. Jemná semena můžete smíchat s hrubším pískem, lépe se vám bude dařit nesít příliš hustě.

Déle klíčící semínka (např. petržel naťová) sejte s tzv. značkovacími plodinami, které klíčí a rostou rychle (ředkvičky, saláty, kopr).

Větší pěstitelé ocení tzv. výsevní pásky. Jde o pásky celulózy, na které jsou přírodně přilepena jednotlivá semena ve vzdálenosti, kterou konkrétní druh zeleniny potřebuje. Navíc jsou semena zaseta do stejné hloubky a vzcházejí najednou. Výsevní pásky si můžete udělat sami doma.

Zdroj: toprecepty.cz, nasregion.cz

Související články