Pro některé rodiny je zahrada hlavním místem setkávání všech členů, zároveň zde také každý den přicházejí do kontaktu s voňavou zelení i známým přírodním prostředím. Každý, komu do rodiny přibylo jedno nebo více dítek, jistě potvrdí, že díky zahradě si lze užít bezpečný pobyt v přírodě, kdykoliv se vám zachce.

Děti jsou ovšem tím nejlepším metrem, který odhalí, jak na tom vaše zahrada je. Kupodivu se často obejdou bez herních prvků, prioritou je hravé a živé prostředí vybízející ke hře, prozkoumávání záhonů nebo pozorování zvířecích návštěvníků.

Zdroj: VLM

Každé dítě je jiné, a na to se musí pamatovat při plánování zahrady. Některé si vystačí s trávníkem jako s univerzální sportovní plochou, intelektuálně zaměřená dítka budou chtít vlastní kout, kde se budou věnovat svým zálibám. Zahrada se může jednoduše změnit v ateliér, přírodovědeckou laboratoř nebo pracovnu ekologického badatele. Pokud se tedy ptáte, jak by ideální zahrada pro děti měla vypadat, univerzální odpověď nečekejte.

Už nás to nebaví!

Vyplatí se počítat i s tím, že se dětské záliby během let výrazně mění. Pro zahradu je to někdy problém, zvlášť pokud vsadíte na specifické herní sestavy, ze kterých ratolesti časem vyrostou. I jediné nevzhledné pískoviště dokáže potopit celou perfektně naplánovanou zahradu. Trochu divoce zarostlý kout s pískovištěm bude ideální pro děti na prvním stupni, ty starší ocení pořádnou sportovní plochu v podobě trávníku.

Nejlepší volbou jsou prvky, které lze využívat dlouhá léta. Příkladem může být zahradní domek, který dříve sloužil k uskladnění nářadí. Časem se třeba promění v dětskou hernu, a jakmile potomci přejdou do puberty, může se z něj stát klubovna nebo introvertova „zašívárna“. Pokud takový domek do zahrady správně začleníte, rozhodně to nebude rušivý element.

Bát se, nebo nechat růst?

Každý rodič se o děti logicky bojí, hlavně pak o menší batolata čile prozkoumávající okolní svět nebo o předškolní děti, které rády zkoušejí vše zakázané. Někteří rodiče berou rodičovství natolik vážně, že okamžitě po narození potomka odstraní ze zahrady všechna bezpečnostní rizika. Za ně se považují rostliny jedovaté, trnité, silné alergeny nebo třeba otevřená vodní hladina.

Pokud i vás zachvacuje panika a máte pocit, že na vaše dítě na každém kroku číhá nebezpečí, zvažte několik věcí. Zodpovědný rodič děti nespustí z očí zhruba do šesti let. Malé dítě přece není důvodem k tomu, abyste zahradu kompletně překopali. Máte na ní totiž skvělou možnost dítěti některá rizika sami představit, navíc s velkou výhodou, že potomka máte stále pod dohledem.

Na okrasné zahradě je naprostá většina rostlin nejedlá, extrémně jedovatých rostlin se tu vyskytuje málo a podobné to je s alergeny. Pokud se těmto rostlinám nebudete tak úplně vyhýbat, máte dobrou možnost s nimi děti seznámit. Budou pak o to opatrnější i tam, kde už je tak úplně pod kontrolou nemáte.

Víte-li, jaké rostliny obsahují nebezpečné alkaloidy, jistě dokážete nejmenší děti ohlídat a těm větším situaci vysvětlit. Největším lákadlem jsou plody se zajímavou barvou, například bobule tisu červeného. Šťavnaté červené oplodí sice riziko nepředstavuje, semena však ano. Chcete-li mít větší jistotu, že si ratolesti tyto rizikové rostliny nespletou s drobným ovocem, nesázejte je hned vedle záhonu s borůvkami nebo jahodami, striktně se jim však vyhýbat nemusíte.

Voda je magnet

Jen máloco děti zaujme tolik jako voda. Ani nemusí mít podobu jezírka nebo bazénu, někdy postačí vývěrový kámen, menší zahradní fontána nebo ptačí koupadlo. Nechte děti vyřádit a během horkého léta jim vodu dopřejte, ideálně i poblíž pískoviště. Spolehlivou zábavou může být třeba stará zahradní pumpa, pod níž se vaše ratolesti svlaží při zahradních hrách.

Pokud se ale bojíte třeba toho, že volná hladina jezírka bude znamenat velké nebezpečí, nenechávejte děti bez dozoru, což platí hlavně u neplavců. Jistě jste se už setkali s doporučením bazén oplotit, jenže dost často se stává, že právě po zákazu bude voda tím největším lákadlem. Vhodným řešením malých chvilek rodičovské nepozornosti je některý z četných bazénových alarmů.

Pískoviště v záhonech

Pro děti je důležitý volný prostor pro hry a místa, která lákají k objevování. Ti nejmenší si zamilují dostatečně velké pískoviště, nemusí být jen dřevěné nebo plastové. Klidně s ním počítejte předem a začleňte ho do výsadeb, kde nebude působit jako nezvaný host. Dá se propojit například se suchovzdornou výsadbou bylinek či jiných rostlin.

Klidně do něj zakomponujte například větší solitérní kameny, sedátka z dřevěných trámů nebo menší koupadlo v podobě žulového koryta. Dětské hry pak dostanou úplně jiný rozměr, už to nebude jen obyčejné pískoviště s bábovkami. Na množství písku nešetřete, čím větší a hlubší pískoviště bude, tím lépe. Pokud děti časem omrzí, nahradíte ho klasickou výsadbou rostlin, která se nachází v okolí.

Trámy neomrzí

Skloubit perfektně udržovanou zahradu s dětmi není žádný problém, problematický ovšem bývá nepříliš povedený výběr herních prvků. Jako pěst na oko budou vždycky působit výrobky z barevného plastu, kterému se raději vyhněte.

Sázkou na jistotu jsou sestavy, které se mohou během let měnit. Třeba dubové nebo modřínové trámy umožní zavěšení houpačky. Tu ocení nejmenší děti, relaxovat zde můžete také na houpací síti nebo v hamace, dají se použít i na posilování. Investice do takového řešení se vyplatí na dlouhá léta, a navíc nenaruší zahradní koncept.

Herní sestavy mohou tedy sloužit dlouhodobě a zabavit děti i dospělé. Jen pro ně vyčleňte místo, které po odstranění herního prvku snadno proměníte třeba na trávník nebo záhon.

Už se může trhat?

Každé dítě je originál s odlišnými zájmy. Pokud sami rádi zahradničíte, máte možnost do této aktivity začlenit i své potomky. Zvlášť nejmenší chtějí pomáhat, tak je od toho neodraďte. Už předškoláci se spolehlivě zabaví třeba pěstováním první zeleniny na vlastním záhonku, začněte ale něčím snazším, jako je hrášek nebo ředkvičky.

Malý záhon se může stát velkým pomocníkem při výchově k odpovědnosti i k ekologii a chápání přirozených cyklů v přírodě. Malé odmítače zeleniny tak možná i přesvědčíte, že přece jen vlastnoruční výpěstky stojí za ochutnání.

Nezapomínejte ani na drobné ovoce, to je totiž tím nejlepším souputníkem každého herního prvku včetně pískoviště. Keře podsaďte měsíčním jahodníkem a doplňte ho jistotou v podobě borůvek, malin či rybízu. Sbírání drobných plodů a sledování jejich vývoje a růstu patří k oblíbeným dětským zábavám.

Problémová trampolína
Zdá se, že se bez ní neobejde žádná rodina, jenže pro zahradu je to často dost viditelná jizva. Tento herní prvek si nejspíš budete užívat dlouhá léta, snažte se ho proto co nejšikovněji zakomponovat třeba do trvalkového záhonu nebo mu alespoň zakrýt záda keři či jinou bujnou vegetací. Méně viditelným řešením je trampolína zapuštěná do země, kterou je možné obestavět ochrannými sítěmi a doplnit speciální dopadovou zónou.

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 4/2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články