Každý pěstitel se někdy musel vypořádat s tím, že mu zchátrala oblíbená rostlina. Někdy si nevědomky květinu už přineseme ve špatném stavu z obchodu, jindy ji skolí zákeřná nemoc nebo parazit. V mnoha případech ale není ještě nic ztraceno. I vadnoucí rostlinu lze snadno vrátit do života.

Zkontrolujte stonky

Než propadnete panice, zkontrolujte, zda rostlina vykazuje známky života. Často může vypadat jako mrtvá nebo umírající, ale zdání klame. Chcete-li zjistit, zda je stále naživu, začněte kontrolou stonků. Živé stonky jsou pružné, nelámou se a mají zelenou barvu. U dřevnatých stonků nehtem seškrábněte část kůry a hledejte pod ní zelenou tkáň. Pokud jsou však všechny kořeny shnilé, znamená to, že rostlinu nelze zachránit.

Jakmile poznáte známky života, je čas zaměřit se na oživení vaší rostliny. Tajemství revitalizace spočívá v uspokojení jejích jedinečných potřeb. Udělejte si čas a prostudujte tipy pro pěstování podle konkrétního druhu, který máte doma.

Další užitečné rady, které vám pomohou oživit umírající rostlinu, najdete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Rostlina je přemokřená

Přemokření je jednou z nejčastějších příčin úhynu pokojových rostlin. Když je půda podmáčená, není prostor pro proudění vzduchu, což způsobuje udušení kořenů. Jednoduchým a okamžitým řešením je snížit množství nebo frekvenci zavlažování. Mezi zálivkami nechte vrchní vrstvu zeminy vyschnout. Ujistěte se, zda nádoby správně vytékají, a vyprázdněte záchytné misky, pokud voda stojí déle než 24 hodin.

Přemokření může vést k hnilobě kořenů. Pokud uvidíte hnědnoucí kořeny, rostlinu přesaďte. Sterilizovanými nůžkami odstřihněte kořínky, které vykazují známky onemocnění, a takto ošetřenou rostlinu pak zasaďte do čerstvé půdy. Poté začněte s mírnějším zavlažováním, abyste rostlinám poskytli prostor pro dýchání.

Rostlina je suchá

Všímejte si vadnoucích a povislých listů a podívejte se na jejich žluté nebo křehké špičky. To jsou typické příznaky dehydratace. Při suché půdě vyzkoušejte spodní zalévání, což je metoda zalévání rostlin spíše zespodu než z horní části květináče. 

Rostlinu zachráníte tak, že umístíte celý květináč do umyvadla, vany, podnosu nebo kbelíku s vodou a necháte rostlinu pít po dobu 30 minut, nebo dokud nebude vrchní vrstva půdy vlhká.

Pozor na hmyz a škůdce

Při kontrole rostlin hledejte také známky poškození hmyzem. Někteří škůdci jsou docela viditelní, zatímco jiní za sebou zanechávají důkazy, například ve formě pavučinek. Naštěstí mnoho běžných škůdců můžete odstranit postříkáním listů a stonků rozprašovačem s vodou nebo insekticidním mýdlem. Na závěr se svým pacientem mějte trpělivost. Chvíli potrvá, než se zotaví.

Zdroj: magazindoma.cz, ceskestavby.cz

Související články