Stručný souhrn z článku:
- Sníh neposkytuje dostatek vody rostlinám v zimě, a proto je třeba zelené rostliny zalévat, obzvlášť stálezelené a neopadavé druhy.
- Zálivka by měla probíhat v odpoledních hodinách, s vlažnou vodou a zaměřením na suchá místa u kořenů, nikoliv u kmene.
- Mulč pomáhá udržet vlhkost v půdě a chrání kořeny před vymrzáním, zatímco přesunutý sníh z chodníků pod keře a stromy zajišťuje izolaci a zásobárnu vody.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Sníh je pouze obyčejná voda v trochu jiném skupenství, ale právě ve své bílé a netekuté podobě je pro rostliny nedostupná. A pokud je zahrada promrzlá, vlhkosti je v ní minimum.
Nedostatek vody v zimě samozřejmě netrápí všechny rostliny. Většina vyšších rostlin v našich klimatických podmínkách se zbavila listí a přešla do klidového režimu, z nějž se probudí až na jaře. Hůř jsou na tom hlavně stálezelené a neopadavé keře a stromy - okrasné jehličnany, živé ploty, exotické rododendrony, skalníky.
Jak často zalévat?
Sníh je sice přírodní tepelná izolace rostlin, ale vodu nenahradí. Deset centimetrů sněhové nadílky odpovídá jen asi centimetru dešťových srážek. Co z toho plyne? Že co na zahradě zůstalo zelené, bude třeba jednou začas zalít. V trochu skromnějším a střídmějším režimu, ale přece. A jak často? Obecně platí, že od nuly vzhůru se zalévá, pod nulou nezalévá.
Zalévat v zimě byste měli spíše v odpoledních hodinách, raději za slunečného dne. Cílit byste měli na suchá místa u kořenů, nikoliv u kmene. A pokud máte tu možnost, zkuste spíše vlažnější vodu. Ta má větší šanci, že k vyprahlému cíli studenou zeminou prorazí.Jen pozor, ať půdu okolo vyloženě nerozbahníte. Zálivku můžete dopřát i nově vysazeným dřevinám, a pokud je nad nulou, tak v rozumné míře i trvalkám.
Podstatnou a dvojí roli tu sehrává mulč. Ten totiž chrání kořeny rostlin před vymrzáním, je izolační vrstvou. Zajišťuje také, aby se z půdy kolem kořenů neztrácelo v zimě tolik vody. A při zimním zalévání se právě mulč stane zásobárnou dostupné vlhkosti.
Jak využít sníh pro dobro zahrady
Pokud naopak nasněží a vy budete odhazovat sníh z chodníku či nádvoří před domem, nezapomeňte, že pro rostliny a celou zahradu je to skvělá peřina a zdroj přirozeného zalévání v zimě. Místo házení sněhu na hromadu stranou, ho raději přesuňte právě pod keře, kolem stromů a případně na celou plochu zahrady.
Vytvoříte tak skvělou izolaci pro ochranu vašich rostlin a připravíte jim zásobárnu vody, kterou si budou dávkovat podle potřeby. Při vyšších teplotách sníh roztaje, a automaticky tak zajistí vydatnou zálivku na potřebných místech.
Zdroj: ceskestavby.cz, zahradkarskaporadna.cz