Pod pojmem skalka si každý představí něco jiného. Vždy jsou to však kameny a rostliny. Pro někoho jsou to skály a sukulenty, pro jiného kamenné kaskády s pestrou škálou kytek a další si představí například kamennou zídku s bylinkami pro vaření. Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoliv skalku, je vhodné dodržet několik zásad.

Umístění skalky

Vybudování skalky je nejvhodnější v mírném svahu, v nevyužitém rohu zahrady nebo místo plotu. Sice je možné ji vybudovat skoro kdekoliv, ale určitě ji nebudujte v těsné blízkosti či přímo pod listnatým stromem nebo modřínem. Na podzim by taková skalka kompletně zapadala listím, které by všechno živé nepříjemně zmulčovalo. Pokud je to ale jediné možné místo, připravte se na pravidelnou a náročnější údržbu.

S tím souvisí i velikost skalky. Ta by měla odpovídat nejen velikosti zahrady, ale i vašim časovým možnostem. Skalka totiž vyžaduje pravidelnou údržbu a v případě, že nemáte tolik času na její péči, raději si vytvořte menší. Ta také splní svůj účel. 

Podívejte se na praktické tipy, jak založit skalku, níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Příprava terénu

Většina míst nevyžaduje drenáž skalky. Ovšem na kvalitní půdu jsou skalničky náročné. Příliš těžkou půdu je třeba provzdušnit pískem či jemnou sutí. Že potřebuje půda provzdušnit, poznáme tak, že navlhčená drží po stisknutí rukou pohromadě. Před výsadbou skalniček přidáme zahradní substrát či kvalitní kompost.

Součástí přípravy terénu a půdy je i odplevelení. Pokud se plevelů nezbavíte předem, bude to později problematické. Použít lze i zakrytí ploch geotextilií, ale skloubit osazení skalky kameny, položení geotextilie a výsadbu skalniček je poměrně obtížné.

Výsadba skalniček

V dobře osazené skalce kvetou rostliny postupně, abychom se měli neustále na co dívat. Začátečníci by měli začít s nenáročnými skalničkami a až později výsadbu doplnit. Nejen budování a zakládání skalky, ale i její osazování je vhodné za suchého počasí. Kameny se neobalují blátem a nekloužou. 

  • Na slunečná stanoviště lze umístit lomikámen, mateřídoušku, netřesky, nízké kosatce a kobercové floxy, pupalku, rozchodník, rozrazil, rožec a tařici.
  • Do polostínu je vhodná dymnivka, dlužicha, dřípatky, hosty, kandíky, prvosenky, trávničky a zběhovce.
  • Sušší stanoviště je vhodné pro čistec, hlaváček, kostřavy, skalkové karafiáty, lomikámen, netřesky, mateřídoušku, opuncie a rozrazily.
  • Vlhčí stanoviště je vhodné pro hořec, písečnici, pryskyřník, prvosenky, škornice a zběhovce.

I rozmístění rostlin má svá pravidla. Některé druhy se vedle sebe vyloženě nesnášejí. Plazivé druhy umístíme do horní části skalky, dominantní zase k originálním kamenům. Rostliny sázíme dál od sebe – poměrně rychle se rozrostou, skalka bude vypadat prázdná jen krátce. Po výsadbě je třeba skalku pořádně zalít a doplnit slehlou zem. Povrch nakonec zasypeme jemným štěrkem, který udrží v půdě vlhkost. Na skalkách nepoužíváme mulč.

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz, ceskestavby.cz

Související články