Vyvýšený záhon můžete umístit téměř kdekoliv, nemusíte klečet u pletí plevele, zajišťuje lepší mikroklimatické podmínky, podporuje růst rostlin a zároveň znesnadňuje přístup krtkům a dalším škůdcům. To ale nejsou jediné výhody. Není ani třeba v něm tak často zalévat půdu a nemusíte hnojit. 

Kam umístit vyvýšený záhon?

Pro vyvýšený záhon budete potřebovat vhodné, alespoň po část dne slunečné místo a správnou konstrukci, kterou můžete buď zakoupit, nebo vyrobit z prken, starých trámů, cihel nebo třeba z vrbového proutí.

Jak připravit půdu na vyvýšený záhon

Na místě, kde bude vyvýšený záhon umístěn, nejprve odkopejte drn a zryjte jej na hloubku jednoho rýče. Vyberte velké drny trávy a plevele.

Následně podloží zarovnejte, aby na něm byl záhon umístěn rovně. Ideální je vyrovnat jej pomocí vodováhy. Chcete-li bránit záhon před útoky hlodavců, je vhodné umístit na dno králičí pletivo.

Pro lepší zadržování vody je vhodné vyložit vnitřní strany záhonů fólií, ideálně nopovou či jezírkovou. Vyhněte se PVC fólii.

Chcete si vyvýšený záhon vyrobit? Podívejte se na návod níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Spodní vrstva

Na dno vyvýšeného záhonu patří nejhrubší materiál sloužící jako drenáž. Přibližně do spodní třetiny objemu naskládejte větve či trouchnivějící klády – začněte těmi nejsilnějšími a postupně přidávejte menší a slabší. Vždy používejte jen větve z listnatých ovocných či jiných nejedovatých stromů. Nedávejte do nich jehličnany, které jsou kyselé, ani jedovatý akát. Poté lze drenážní vrstvu ještě prosypat posekanou trávou nebo listím.

Prostřední vrstva

Tato vrstva je pro pěstování nejdůležitější. Jedná se o místo, kde probíhá proces tlení. Zároveň se zde kumuluje zálivka a také dochází k zahřívání kořenů rostlin, a to až o osm stupňů oproti venkovní teplotě. Do této vrstvy patří hnůj, nevyzrálý kompost či zemina, kterou jste odstranili při přípravě místa pro umístění vyvýšeného záhonu.

Horní vrstva

Tato vrstva slouží pro zasazení rostlin a měla by být složena ze směsi zahradního substrátu s prosetou zeminou ze zahrady. Do těžké půdy můžete přimíchat písek, vhodné je přidat také dřevěné uhlí, které dodá minerály, či perlit, který zeminu zlehčí a dobře váže vodu.

Co pěstovat ve vyvýšeném záhonu?

V prvním roce, tedy v roce, kdy jste vyvýšený záhon založili, je vhodné pěstovat v něm rostliny, kterým nevadí vyšší obsah dusíku. Je ideální tedy například pro rajčata, papriky, cukety či dýně.

Ve druhém roce, kdy už je záhon vyzrálý, můžete začít s pěstováním kořenové zeleniny, květáku, brokolice či kapusty. Vyvýšené záhony jsou však vhodné i na pěstování jahod, nejrůznějších bylinek či okrasných květin.

Zdroj: hornbach.cz, na-statku.cz, zahradajezek.cz

Související články