Záhony jsou sice ještě zahalené sněhovou pokrývkou, to nám ale nebrání, abychom se na pěstování zeleniny předem připravili. 

První jarní zeleninou jsou ředkvičky, oblíbené zejména pro svou výjimečnou chuť a snadné pěstování. Rané odrůdy ředkviček vyséváme do teplého pařeniště už v únoru, kde je rychlíme pro sklizeň ve druhé polovině března.

Do studeného pařeniště můžeme vysévat již v polovině března. Do volné půdy vyséváme běžné odrůdy od března do června, řídce do řádků od sebe vzdálených 15-20 cm. Myslete na to, že husté výsevy jsou na úkor kvality sklizených bulviček, které se nemohou dostatečně vyvinout, a mnohdy jsou slabé a niťovité.

Jak na postupný výsev? 

1. Semínka vysévejte v týdenních intervalech

Pro postupnou sklizeň vysévejte semínka ředkviček v 7 až 10denních intervalech do konce dubna až první třetiny května. Na jeden metr řádku potřebujete přibližně 100 semen. Semínka sejte ve špetkách do řádků vzdálených 15 až 20 cm, do hloubky 1 až 2 cm. Vzrostlé rostlinky jednotíme vzhledem k očekávané konečné velikosti bulvičky na vzdálenost 3 až 8 cm.

2. Výsevy chraňte netkanou textilií

Ředkvičky můžou napadnout dřepčíci. Že si na nich pochutnávají škůdci, poznáte podle drobných dírek v listech. Účinnou ochranou je přikrytí ředkviček netkanou textilií. Protože dřepčíkům vyhovuje teplo a suchá půda, je vhodnou prevencí vydatná zálivka půdy.

3. Sklízejte včas

Pro pěstování je nutná stabilní závlaha, zejména pro ty pozdní jarní výsevy. Stejnoměrná vlhkost je dobrá pro bohatou a kvalitní úrodu. Ředkvičky sklízejte včas, jak dorůstají. Přerostlé vyšeptávají, měknou, nebo naopak dřevnatí a jejich chuť není dobrá.

Jak na výsev pozdních ředkviček, se dozvíte níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Jaká zelenina se dá ještě pěstovat brzy zjara?

Další rychlou zeleninou je salát, špenát, cibulka či pažitka. Salát roste rychle, tvoří hlávky nebo množství listů. V oblibě ho mají však i hlemýždi. V případě, že si všimnete, že salát je hořký a nedá se konzumovat, je to z nedostatečně výživné půdy a mělké a nedostatečné zálivky. Rychle roste i špenát a také ho dokážete vysít několikrát za rok. 

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, pestujzeleninu.cz

Související články