Kdy stříhat růže
Pro většinu druhů růží je nejvhodnější doba pro jejich zastřihávání koncem zimy, kdy se probouzejí z vegetačního klidu, začíná proudit míza a nalévají se pupeny. Tedy v březnu. O přesném termínu ale rozhoduje počasí, mrzne-li, tak se střihem počkejte klidně na konec měsíce, nebo vydržte do dubna. Optimální načasování ošetření královen květin pomůže zabránit poranění rostlin, rány se rychleji zacelí a ušetří vás to i opakovaného prořezávání nových poškození mrazem.
Jaké rozlišujeme druhy růží:
- Velkokvěté růže
- Mnohokvěté růže
- Pnoucí růže
- Miniaturní růže
- Keřové růže
- Stromkové růže
- Půdopokryvné růže
Jak na jarní řez růží
Jak moc prořezávat?
Existuje několik různých přístupů k prořezávání růží v závislosti na tom, co z nich chcete získat a o jaký typ růže se jedná. Nově vysazené rostliny by se měly během prvního roku stříhat jen lehce, aby mohly veškerou energii věnovat na vytvoření silných kořenů namísto vyhánění nových stonků.
Lehkým řezem odstraníte méně než třetinu rostliny. Pokud má růže pěkný přirozený tvar, dobře kvete a je zdravá, použijte nůžky jen na nemocné, suché a mrtvé větve a úpravu tvaru.
Mírný řez zkrátí rostlinu na výšku 18 až 24 cm s tím, že ponecháte pět až dvanáct zdravých stonků a ostatní odstraníte. Takto postupujte, chcete-li zlepšit strukturu rostliny, což podpoří nový růst a lepší kvetení. Takto řežeme především mnohokvěté růže.
Hluboký řez snižuje výšku růží na 6 až 10 cm nad zemí, přičemž ponecháte tři až pět nejsilnějších stonků. Tento řez je ideální pro velkokvěté či hybridní čajové růže, nebo pro omlazení starších rostlin. Nezapomeňte, že některé odrůdy nemusí hned po takto razantním zásahu dobře kvést.
Výjimkou jsou pnoucí růže, které by se měly stříhat poprvé až ve třetím roce života. Pak pravidelně odstraňujte pouze nemocné a mrtvé dřevo, nezapomínejte ani na slabé postranní větve, které zbytečně ubírají energii hlavním výhonům nesoucím květy. Každý rok můžete odstranit nejstarší stonek, a tak postupně a nenásilně rostlinu zmlazovat.
Ani velké keřové růže nepotřebují zásadní zásah nůžkami, odstraňujeme pouze nemocné, suché či slabé větve a upravujeme tvar keře. O půdopokryvné se starat nemusíte vůbec, jsou nenáročné a jejich úkolem je vytvořit nepropustnou houštinu, kde nebude mít plevel šanci.
Prořez růží krok za krokem
Všechny řezy provádějte pod úhlem 45 stupňů nad očkem pupenu směřujícím ven, aby se rostlina rozrůstala do šířky a nezahušťovala se. Rány není třeba ošetřovat, samy se zacelí.
- Odstraňte odumřelé stonky. Seřízněte je až na živé dřevo.
- Odstraňte nemocné nebo poškozené větve.
- Odstřihněte větve, které směřují do středu rostliny.
- Odstraňte všechny slabé výhony.
- Odstraňte nejstarší stonky, ale pouze v případě, že příliš neoslabíte rostlinu.
- Pokud se zbývající větve o sebe třou, odřízněte ty slabší.
- Rostliny tvarujte podle svého vkusu a upravte jejich celkovou výšku a šířku, jak vám vyhovuje. Tvarování vrcholu rostliny do zaoblené kopule namísto plochého vrcholu podporuje kvetení shora dolů.
Nezapomeňte, že růže jsou vitální rostliny, kterým je velmi těžké ublížit. Ve většině případů nový růst rychle napraví všechny chyby, kterých se dopustíte.
Zdroj: truevalue.com, bhg.com, gardendesign.com, Foto: depositphotos.com