Asi jste zaznamenali, že mnoho odborníků doporučuje nechat úklid zahrady až na jaro. Všechna odumřelá stébla okrasných trav, vyžilé stonky trvalek a podzimní listí napadané v zahradách se totiž přes zimu stanou domovem mnoha druhů hmyzu, bakterií a dalších užitečných organismů, které jsou v přírodě tolik důležité.
A začátkem jara je mnoho těchto drobných bytostí ještě v diapauze (fyziologický stav podobný hibernaci). Užitečný hmyz, včetně opylovačů, jako jsou drobné včely, a predátorů hubících škůdce, jako parazitické vosy, tráví zimu zalezlí v dutých stoncích rostlin buď jako dospělci, nebo jako kukly. Příliš časné jarní odklizení odumřelých stonků rostlin je vyruší dříve, než se stihnou vylíhnout.
Zatímco rostliny kvetoucí na jaře, jako například šeřík či šalvěj lékařská, by se měly prořezávat až po odkvětu, v létě kvetoucím rostlinám dopřejte ozdravný řez na jaře.
Uklízíte záhony na jaře, nebo už na podzim?
Proto s jarním úklidem zahrady počkejte do doby, než denní teploty přesáhnou 10 °C po dobu alespoň sedmi po sobě jdoucích dnů. Pokud nevydržíte čekat, tady máte dva způsoby, jak v hmyzí populaci nadělat co nejméně škody.
- Odříznuté stonky trvalek a dřevin odložte na kompost jen volně, nesešlapávejte je. Nebo je prozatímně rozložte do klidného koutu zahrady, kde hmyz ukrývající se ve stoncích vyleze, až přijde jeho čas.
- Další možností je udělat z odříznutých stonků otýpky. Lehce je svažte jutovým provázkem a pověste na plot, či je šikmo opřete o strom. Až budou obyvatelé připraveni, vylezou. Tato metoda přináší ještě jeden bonus. Pokud je neuklidíte, přes léto se do stonků nastěhují divoké včely a další druhy hmyzu.
Úklid zahrady krok za krokem
1. Shrabejte listí ze záhonů
Díky tlejícímu listí, množství suchých polámaných stonků trvalek a trav vypadají záhony nepřehledně. Jakmile je trvale teplé počasí, shrabte ze zahrady listí a ostříhejte opelichanou trávu. S mulčováním ale počkejte. Stále jsou v půdě ukrytí nějací opylovači, kteří potřebují vylézt.
2. Vyčistěte trávník
Chcete-li oživit trávník po zimě, začněte tím, že uklidíte všechny zbytky. Smetí, spadané listí nebo šišky a další organický materiál je třeba posbírat a vyhodit nebo zkompostovat. Pak trávník důkladně vyhrabte, což zabrání zahuštění trávníku. Tyto přípravné práce by měly váš trávník zdravě nastartovat. Možná bude třeba některá místa dosít, s tím počkejte na dobu, kdy začne tráva růst. S hnojením počkejte až na duben.
3. Prostříhejte v létě kvetoucí keře a trvalky
Zatímco rostliny kvetoucí na jaře, jako například šeřík či šalvěj lékařská, by se měly prořezávat až po odkvětu, v létě kvetoucím rostlinám dopřejte ozdravný řez na jaře. Vždy nejprve odstraňte odumřelé nebo nemocné dřevo. Poté prořežte všechny nežádoucí přírůstky, například vzájemně křížící se větve. Nakonec celou rostlinu seřízněte na požadovanou velikost.
4. Odstraňte letničky
Pokud na vaší zahradě zůstaly jednoleté rostliny, vytrhejte je a uvolněte místo novým letničkám.
5. Odkryjte citlivé rostliny
Pokud jste choulostivé rostliny na zimu zabalili do pytloviny nebo jiných materiálů, abyste zabránili omrznutí, rozbalte je, jakmile se přiblíží datum posledních mrazů, protože případný lehký mrazík by je už neměl ohrozit.
8. Přihnojte záhony kompostem
Když rostliny nasadí nový růst, je důležité doplnit živiny do půdy organickým kompostem nebo vhodným hnojivem. Některým rostlinám, například růžím, může prospět hnojivo speciálně vyvinuté pro jejich růstové potřeby, ale kompost prospívá všem rostlinám.
Správný jarní úklid zahrady by neměl být destruktivní. Pokud mu věnujete čas a uděláte ho správně, můžete vy i vaše zahrada sklízet mnoho výhod zdravé populace užitečného hmyzu a opylovačů, kteří hubí škůdce.
Zdroj: savvygardening.com, powerplanter.com