Na začátku jara je třeba odstranit ze záhonků zbytky starých rostlin, listí, jehličí a plevelů, které by mohly bránit růstu nových rostlin. „Půdu je vhodné prokypřit pomocí speciálních provzdušňovacích hrábí nebo kultivátoru. Tím se zlepší její propustnost, vzdušnost a struktura. Při prokypřování je možné přidat i hnojivo, kompost nebo mulč, které dodají půdě živiny. Zároveň je dobré záhony vyplet od rašících plevelů, dokud nejsou příliš zakořeněné a netvoří semena. Jahodníky zbavíme oschlých a poškozených listů,“ doporučuje Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Zasadit a zasít

Jaro je ideální dobou pro výsadbu rostlin, které potřebují delší vegetační dobu, jako jsou například ovocné stromy, keře nebo trvalky, cibuloviny, okrasné dřeviny nebo jahody.

Pro výsev zeleniny a květin je třeba vybrat vhodnou směs semen podle typu půdy na zahradě, polohy a celkového klimatu. Některé druhy zeleniny, jako jsou rajčata, papriky nebo okurky, je lepší předpěstovat doma nebo ve skleníku a vysadit je až po posledních mrazících. Přímo na záhoně je možné zasít například salát, ředkvičky, mrkev, petržel, hrách, kedlubny nebo kopr.

12 plodin: byli byste blázni, kdybyste je nezačali pěstovat v dubnu

Zdroj: Youtube

Ošetřit a ochránit rostliny

Jarní počasí může být proměnlivé, a pro citlivější rostliny tak nepříznivé. Je proto třeba sledovat předpověď a chránit čerstvé rostlinky před mrazem, větrem, deštěm nebo škůdci.

Před nepřízní počasí pomůže ochránit zakrytí bílou netkanou textilií. Důležitá je také od začátku pravidelná péče - zálivka, okopávání a prořez. Ovocné dřeviny, rybíz, angrešt, kanadské borůvky lze již v tuto dobu ošetřit postřiky proti padlí a proti dalším chorobám.

Připravit vodu

Na zahradu můžete vrátit všechny nádrže, do kterých zachytáváte dešťovou vodu. Nejprve je třeba je vyčistit a zkontrolovat, zda nemají žádné praskliny nebo netěsnosti. Také je třeba zprovoznit přívod vody, který jsme na podzim uzavřeli a vyprázdnili, aby jej mráz nepoškodil.

Pokud máme na zahradě zahradní jezírko, fontánu nebo jiné vodní prvky, je třeba je také vyčistit, doplnit vodu a zapnout čerpadla a filtry. Tím zajistíme, že naše zahrada bude opět plná života a krásy.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Těšíte se na jarní práce na zahradě, nebo je to pro vás nutné zlo?

Ano, moc se těšíme. Zahrada je naše vášeň. 78 %
Ne, netěším se. Je to dřina, ale musí se to udělat. 22 %
Řeší to za nás zahradnická firma.ˇ 0 %

Zkrášlit a zútulnit

Jaro je také dobou, kdy můžeme posunout zahradu o kus dál a vytvořit zde příjemnou atmosféru nebo založit nový estetický vzhled. Můžeme například pořídit nový plot, pergolu, altán nebo zahradní nábytek, vyzdobit zahradu květináči, vybudovat nové zahradní cestičky, schody, zídky nebo skalky, nebo pořídit houpačku, pískoviště pro děti, houpací síť nebo ohniště.

Akumulátorový program

„Praktickým tipem pro každého, kdo se stará o zahradu, je využití synergie akumulátorového programu. Akumulátorový pohon je tichý, bez emisí a šetrný k přírodě. Aku stroje jsou snadno ovladatelné a vyžadují jednodušší údržbu ve srovnání s motorovými stroji. Moderní akumulátory disponují dostatečnou kapacitou, avšak jejich pořízení je poměrně nákladné. Nemusíte však investovat do samostatného akumulátoru pro každý stroj, protože díky akumulátorovým programům můžete napájet i desítky strojů pouze jedním akumulátorem,“ říká Petr Tichý.

Zdroj: redemptionpermaculture.com, backyardfocus.com

Související články