V našich zahradách se nejčastěji objevuje juka vláknitá (Yucca filamentosa). Patří do čeledi chřestovitých (Asparagaceae) a pochází z jihovýchodní části Spojených států. Jde o prakticky bezkmenný keř s čepelovitými listy, které tvoří bazální růžici. Trsy listů jsou obvykle 50-80 centimetrů vysoké.

Dospělé rostliny staré asi čtyři nebo pět let vysílají koncem jara nebo v létě ze středu listů až dva metry vysoké květní stvoly, které jsou zakončené četnými zvonkovitými, krémově bílými květy, které lákají motýly a další opylovače. Lidé tyto květy mohou jíst, rostlina se používá jako léčivka, účinná je zejména pro očistu organismu.

Juka jako léčivka

Zdroj: Youtube

Nenáročný sukulent je opravdu velmi snadné pěstovat. Nepotřebuje velkou péči, takže pokud není údržba zahrady vaším šálkem čaje, Yucca filamentosa by pro vás mohla být ideální rostlinou. Pouze v případě, že si potrpíte na bezchybný vzhled zahrady, po odkvětu odstřihněte stonky a na jaře odstraňte suché a poškozené listy.

Kam juku vysadit

Přestože se jedná o pomalu rostoucí rostlinu, je nejlepší dopřát jí 2 až 3 metry volného prostoru. Usnadní to práci kolem ostrých, špičatých listů.

Vysaďte ji nejlépe na plném slunci, ale dobře roste i v polostínu. Není náročná na typ půdy, ale vyžaduje půdu s neutrálním pH a velmi dobrou drenáží, naopak zahyne ve vlhké a podmáčené půdě. Je odolná vůči neúrodné půdě, soli, suchu a horku.

Vytvořte výsadbovou jámu asi dvakrát hlubší a širší než je školkařská nádoba a zasaďte exemplář ve stejné úrovni, v jaké roste v nádobě. Hlavně si pohlídejte, abyste juku nevysadili hlouběji, než seděla v květináči, protože to může způsobit hnilobu.

Je nutné juku hnojit?

Juky jsou pomalu rostoucí rostliny, které žijí v poměrně drsném prostředí. Přesto jim prospívá hnojení několikrát ročně hnojivem s nízkým obsahem dusíku - buď granulovaným, nebo tekutým. Při určování množství hnojiva postupujte podle pokynů na etiketě výrobku.

Jak množit juku

Množí se odříznutím části vzrostlé rostliny co nejníže u země. Až se řez "zahojí", odtrhněte všechny spodní listy a zasaďte ji do nádoby naplněné kvalitní zeminou nebo směsí pro kaktusy a sukulenty. Udržujte ji v teple a občas zalévejte. Kořeny začne pouštět za tři až čtyři týdny.

Nebo můžete přeskočit krok se zakořeněním v květináči a vyryjete menší rostlinu. Rukama oddělujte části rostliny a kořeny, dokud nezískáte několik nových rostlin. Rodičovskou rostlinu znovu dejte do země a rozdělené rostliny zasaďte na nová místa.

Zajímavé kultivary juky

Juka vláknitá ´Color Guard´

Žluto-zelené listy se širokým pruhem ve středu mění svou barvu v průběhu sezony do oranžové až růžové. Roste do výšky 90-150 cm a šířky 75-90 cm.

Juka vláknitá ´Bright Edge´

Pruhované listy jsou u tohoto kultivaru žluto-zelené, pruhované. Dorůstá do výšky 80-100 cm. Od května do července kvete bílými stvoly zvonkovitých květů.

Juka vláknitá ´Ivory Tower´

Pomalu rostoucí keř vytváří růžici dlouhých, špičatých listů šedo-zelené barvy. Kvete během července a srpna. Dorůstá do výšky 120 cm. 

Související články