Kakosty (Geranium spp.) se objevují v nádherných odstínech od růžové, modré či zářivě fialové až po tlumeně bílou. Atraktivní květy bohatě kvetou a rostliny se dobře a snadno rozrůstají. V našich podmínkách jsou plně mrazuvzdorné a většina druhů začíná kvést koncem jara a vydrží až do podzimu. 

Jak vysadit kakosty

Pěstování kakostů je stejně snadné jako jejich sázení a pozorování, jak kvetou. Při výsadbě udržujte půdu kolem nich trvale vlhkou, ale jak zakoření, jsou odolné vůči suchu. Mají také rády úrodnou zeminu a v ní se také nejlépe rozrůstají. 

Existuje mnoho odrůd, některým se daří na plném slunci, jiným na stinných místech. Před výběrem odrůdy vždy nejprve vyberte místo, kde je chcete pěstovat, a podle toho, kolik slunečního světla tam dopadá, vyberte druh kakostu. 

Některé odrůdy lze použít jako půdopokryvné rostliny, jiné se hodí pro okraje záhonů, nebo jako barevný akcent do letní výsadby. Jste-li milovníkem skalek, najdete i variety vysoké pouhých 15 centimetrů. Menší odrůdy se také mohou kaskádovitě rozrůstat z nádob. 

Jak pečovat o kakosty

Tyto vděčné trvalky vyžadují jen velmi málo péče. Nechutnají domácím zvířatům a slimáci i hlemýždi také dávají přednost jiným rostlinám. 

Po první násadě květů je seřízněte až k zemi a podpořte bohatou zálivkou s tekutým hnojivem, abyste vyprovokovali nový růst a další návaly květů. Stříhání a hnojení lze opakovat po každém odkvětu, a tak se doba kvetení prodlouží až do podzimu. 

Chcete-li získat nové rostliny pro další výsadbu, nejlépe se množí dělením. Nejlépe na podzim vyryjte trs, který rozdělíte na několik menších a přesadíte na nové místo. 

Nejkrásnější kakosty k pěstování

Kakost Rozanne (Geranium Rozanne) 

Nádherná rostlina, která se hodí jako půdopokryvná nebo jako dramatický exemplář v nádobě, má bohaté talířovité květy, které se otevírají od července do října a vyznačují se fialovými žilkami a výrazným bílým středem. To vše na pozadí svěže zelených listů. Dorůstá asi 60 cm. 

Kakost Renardův (Geranium renardii)

Má snad nejkrásnější listy ze všech kakostů. Každý široce laločnatý šedavý list má jemnou strukturu připomínající šalvěj. V červnu a červenci se těsně nad rovnoměrným kopečkem listů objevují stříkance bílých květů s tmavě fialovými žilkami. Dorůstá 35 cm.

Jak stříhat a množit kakosty:

Zdroj: Youtube

Kakost Orion (Geranium „Orion“)

Jeden z nejlepších mrazuvzdorných kakostů poslední doby. Dobře se rozrůstá a vytváří vynikající půdní pokryv. Velké levandulově modré květy mají fialové žilky a otevírají se v obrovském množství po celé léto. Dorůstá až 75 cm.

Kakost „Kashmir White' (Geranium clarkei „Kashmir White')

Rozvětvené fialové žilky tvoří nádherný vzor na čistě bílých květech, které jsou umístěny na hluboce laločnatých sytě zelených listech. Velmi dobře se rozrůstá a je vhodný jako půdopokryvná rostlina pod stromy či na slunném místě. Dorůstá 40 cm. 

Kakost 'Cambridge' (Geranium x cantabrigiense 'Cambridge')

Nad kobercem tmavě zelených listů vykvétají od května do července fialové květy. Je vhodný na okraje záhonů nebo jako půdní pokryv. Dorůstá 30 cm. 

Kakost krvavý „Elsbeth' (Geranium sanguineum 'Elsbeth')

Roste i u nás na slunných travnatých stráních nebo ve světlých lesích. Od konce jara až do září se na rostlinách objevují purpurové květy. Nejlépe mu vyhovuje propustná vápenná půda a plné slunce. Dorůstá 40 cm. 

Související články