Všichni máme rádi zahradu plnou hodujících, pijících a koupajících se ptáků. Krmítka, ptačí pítka a další místa, která po pozemku rozmístíme, se však mohou snadno stát ohniskem šíření nemocí, které mohou zdecimovat opeřence v okolí.

Plná krmítka během zimy přitahují velké množství různých druhů ptáků, což může způsobit křížovou nákazu. Pokud se o krmná místa nejste ochotni starat a pravidelně je čistit, raději nechte ptáky, ať hledají přirozenou potravu v přírodě, než abyste jim svou laskavostí a liknavostí způsobili smrtelná onemocnění.

Níže si projdeme nejčastější nemoci, kterými se ptáci mohou nakazit u krmítka. Chceme-li se těšit z pozorování ptáků, je naší povinností je sledovat a v případě potřeby zasáhnout.

Nejčastější krmítkové nemoci

Trichomonóza

Parazit Trichomonas gallinae (bičenka drůbeží) způsobuje u ptáků otok v krku, což jim ztěžuje polykání. Nakažení ptáci jsou unavení, mají načepýřené peří, obtíže s dýcháním a vrací se jim potrava zpět do zobáku, který je obvykle obalen zbytky krmiva.

Infekce se šíří během krmení mláďat z úst do úst nebo přes kontaminované jídlo a vodu. Bičenka mimo hostitele přežívá špatně, sucho ji ničí. Nemoc u volně žijících ptáků není léčitelná.

Nemocní ptáci často zůstávají poblíž krmných míst. Pokud opeřence s příznaky nemoci uvidíte, okamžitě krmení přerušte a krmítka vydezinfikujte chlorovým čističem. Česká ornitologická společnost v takovém případě doporučuje přerušit krmení alespoň na 14 dní a výskyt nemoci nahlásit pomocí formuláře pod odkazem: birdlife.cz.

Jak vyrobit krmítko pro ptáky:

Zdroj: Youtube

Ptačí neštovice

Toto virové onemocnění se projevuje šedými až červenými výrůstky kolem očí, zobáku a na nohách ptáků, kteří obvykle jí a pohybují se normálně. Virus se šíří přes hmyz, přímý kontakt nebo kontaminované povrchy a je velmi odolný. Dezinfekce krmítek a míst, kde se ptáci pohybují, pomáhá nákazu omezit. Nemoc postihuje především sýkorky, pěvušky a holuby.

Preventivní opatření, aby ptáčci zůstali zdraví

  • Dejte jim prostor. Zamezte jejich shlukování tím, že jim poskytnete několik krmítek rozmístěných po zahradě.
  • Potrava v krmítkách by neměla navlhnout nebo zmoknout, proto používejte pouze „domečky“ se stříškou nebo kryté zásobníky, které uvolňují jen malé množství krmiva, nebo jsou vybavené bidýlky u otvorů.
  • Udržujte prostor krmítka čistý od zbytků potravy a trusu. Krmítka dezinfikujte alespoň jednou za 14 dní. Použijte jeden díl chlorového čističe v devíti dílech teplé vody. Očištěné krmítko od trusu a zbytků potravy ponořte na několik minut do roztoku. Poté nechte důkladně vyschnout.
  • Zajistěte fyzickou bezpečnost krmítek. Používejte krmítka se zaoblenými rohy, neměly by z nich čouhat dráty či hřebíky. Krmítka s ostrými hranami mohou ptáky pořezat, a tím umožnit bakteriím infikovat ostatní ptáky.
  • Používejte pouze kvalitní krmivo. Vyhoďte zrní, které je cítit zatuchlinou, je mokré, vypadá staře nebo na něm rostou plísně. Vyčistěte a vydezinfikujte skladovací nádoby, než do nich naskladníte potravu na novou sezónu.
  • Udržujte v čistotě okolí krmítek, jako jsou parapety, a také místo pod krmítky. Nepřilákáte tak hlodavce, kteří mohou přenášet a šířit některé nemoci ptáků, aniž by sami byli postiženi.
  • Informujte o rizicích své sousedy a přátele, kteří krmí ptáky. Vzhledem k tomu, že ptáci mohou v sousedství používat několik krmítek, nemusí být vaše krmítko bezpečné, pokud nebude bezpečné krmítko vašeho souseda.
  • Improvizovaná krmítka z PET lahví také mohou být nebezpečná, protože do jejich horní části může malý pták vletět, a už se nedostane ven, protože se bude snažit vyletět průhlednou stěnou lahve, což pro něj může být fatální.

Nebezpečí lojových koulí v síťkách

Ptáčkům může v síti uvíznout noha a při pokusu o vyproštění se vážně zraní, zlomí si pařát, nebo sebou tak dlouho mlátí, až uhynou. Plastové síťky spadlé na zem mohou svou vůní přilákat jiná zvířata, například ježky či psy, kteří po pozření mohou mít vážné potíže nebo zemřít.

Lojové koule vyjměte ze sítě a vložte je do krmítka, zásobníku nebo je napíchněte na klacek. Tak si na nich ptáčkové bezpečně pochutnají.

Související články