Ve druhé polovině května je ideální čas dát na zahradu, balkon či terasu truhlíky s balkonovkami, bylinkami, drobnější zeleninou či jahodami. Používáte kovové truhlíky, jejichž nátěr už praská a vůbec nevypadá dobře? Dopřejte jim novou barvu, je to opravdu snadné.

Nachystejte si pomůcky a barvu

Potřebujete barvu na kov ideálně 2v1 či 3v1 (obsahují antikorozní složku), ochranné rukavice, štětec, brusnou houbičku či smirek, čistou dřevěnou tyčku (nebo několik špejlí, vyřazenou dřevěnou vařečku a podobně).

Pozor: Kdybyste natírali více starých kovových truhlíků, přípravnou práci urychlí kartáč s kovovými štětinami.

Postup krok za krokem

Příprava kovového povrchu, čím odmastit kov

Veškeré praskliny a místa, kde je viditelná rez, zbruste. „Prach vzniklý broušením omeťte a celý truhlík omyjte vodou se saponátem. Na závěr ho ještě opláchněte čistou vodou,“ radí Radek Kříž, technický poradce značky Balakryl. A my doplňujeme: Toto platí pro vodou ředitelné barvy. Kdybyste natírali rozpouštědlovými barvami, místo saponátu použijte ředidlo.

Pozor: Budete nově natírat starý kovový truhlík, kde barva ještě dobře drží, ale vy už chcete změnu? I vy musíte povrch zdrsnit (třeba smirkem) a odmastit, aby nový nátěr dobře přilnul.

Jaká barva na kov

Až bude takto ošetřený povrch kovových truhlíků zcela suchý, nachystejte si barvu na kov. Takovou, která nabízí odolnost vůči vodě a větru (rozmarům počasí), dobře přilne a výsledné vrstvy nátěru budou pružné. Tzv. jednošichtovky (nátěry 2v1 či 3v1) jsou praktické, žádnou další barvu ani přípravek už nepotřebujete.

Pozor: Po přípravě truhlíku s natíráním dlouho neotálejte. Zkušení kutilové ví, že kdybyste natírání nechali až na další den, může se znovu objevit rez.

Natírejte truhlík

Barvu 2v1 či 3v1 dobře rozmíchejte a nanášejte ji štětcem v souvislých tazích na kovový truhlík. Až první nátěr dobře zaschne, aplikujte druhou vrstvu.

Pozor: I malé věci jako truhlíky se vyplatí natírat venku či na balkoně, když není velké vedro, nepraží slunce. Lepší je počastí tzv. pod mrakem a vlhkost vzduchu maximálně do 75 až 80 procent.

Zdroj: Balakryl, Pinterest

Související články