Kuklík (Geum) je vytrvalá bylina z čeledi růžovitých. Volně se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní i Jižní Americe a pro své půvabné květy a dekorativní listy je oblíbený v zahradách celého mírného pásu.

Tyto rostliny se obvykle vyznačují růžicemi bazálních listů a vzpřímenými stonky, na kterých se vyjímají květy. Listy jsou často hluboce laločnaté a mohou být zubaté nebo hladké, což se liší podle druhu, stejně tak barva je různá – obvykle jsou standardně zelené, ale některé druhy mají listy zbarvené do bronzova či fialova.

Skutečnou ozdobou kuklíku jsou jeho květy, které se rozvíjejí v červené, oranžové, žluté či bílé barvě. Jejich pohárkovitý tvar láká opylovače, jako jsou včely a motýli.

Kam s ním?

V zahradách se kuklík, který dorůstá kolem 50 centimetrů, uplatní nejlépe v přední části smíšených záhonů a skalek, jimž dodává šmrnc zářivými barvami. Vysadit ho klidně můžete i do květináčů. Je také vhodný k řezu do květinových aranžmá.

Kuklíky jsou trvalky, které kvetou od pozdního jara do léta a někdy až do podzimu. Jejich výhodou je, že jsou odolné vůči škůdcům a chorobám. Dokonce nechutnají ani slimákům.

U nás se volně hojně vyskytuje kuklík městský, který zatím nebyl podroben šlechtitelským snahám, takže není příliš vzhledný a spíše s ním na zahradách bojujeme jako s plevelem. Nicméně jde o významnou léčivku hodně využívanou v lidovém léčitelství jako prostředek proti průjmu, krvácení, křečím a na snížení teploty.

Jak pěstovat kuklík

Zdroj: Youtube

Většina druhů dává přednost mírnému stínu, příliš mnoho přímého slunečního světla jim může spálit listy. Daří se jim dobře ve vlhké propustné půdě, nesnáší přemokření. Jsou přizpůsobivé různým půdním typům, ale nejlépe jim vyhovuje úrodná půda bohatá na humus. Tyto odolné rostliny snášejí chlad, takže se skvěle hodí do našeho podnebí.

V dobrých podmínkách jsou kuklíky poměrně nenáročné rostliny, ale pokud máte pocit, že rostliny potřebují trochu podpořit, můžete jim dopřát tekuté hnojivo obsahující mořské řasy.

Po odkvětu odstraňte suché květy, tím podpoříte další kvetení. Každé tři roky rozdělte trsy. Pokud to neuděláte, zdřevnatí a mohou uhynout. Dělením zajistíte těmto rostlinám dlouhověkost, a navíc získáte mnoho dalších kuklíků pro další části zahrady.  

Skvělé kuklíky k pěstování:

  • Kuklík potoční 'Leonard’s Variety' (Geum rivale ‚Leonard’s Variety‘) – ideální do stínu nebo polostínu. Vyznačuje se polodvojitými květy růžovočervené barvy. Výška 45 cm.
  • Kuklík šarlatový 'Koi' (Geum coccineum ‚Koi‘) – alpský typ s výškou do 30 cm. Zaujme šokujícími oranžovými květy.
  • Kuklík ‚Mrs J. Bradshaw‘ (Geum ‚Mrs J. Bradshaw‘) – jasně červené letní květy. Snese i plné slunce. Oblíbená rostlina pro svou výšku 50-60 cm.
  • Kuklík 'Mai Tai' (Geum ‚Mai Tai‘) – meruňkové květy na 45cm stoncích postupně nakvétají až tři měsíce.
  • Kuklík 'Tempest Scarlet' (Geum 'Tempest Scarlet' ) – nápadné, velké polodvojité květy v meruňkově šarlatové barvě, kvetou několik měsíců. Výška 40 cm.
  • Kuklík 'Totally Tangerine' (Geum 'Totally Tangerine') – patří mezi hvězdné odrůdy, dokáže vyprodukovat až 5x více květů než jiné kultivary. Jejich barva je meruňkově mandarinková.

Související články