Letničky nesmí chybět na žádné zahradě. Mají mnoho výhod, mezi něž patří snadné pěstování, odolnost vůči vysokým teplotám, a většina z nich si hravě poradí se suchem. Kvetou bohatě a velmi dlouhou dobu, mnoho z nich odchází až s prvními mrazíky. Milují je opylovači a skvěle se hodí k řezu.

Při zakládání nových trvalkových záhonů jsou nepostradatelné, protože rychle zaplní prázdná místa, zabrání růstu plevelů a pomohou vytvořit okamžitý efekt kvetoucí zahrady.

Dvouzubec prutolistý (Bidens ferulifolia)

Dvouzubce, které jsou extrémně odolné vůči teplu a suchu, budou po celé léto zahalovat stěny nádob záplavou barevných květů připomínajících kopretiny. Vzhledem k tomu, že mají široce rozprostřený, mírně tuhý habitus, fungují také jako vynikající půdní pokryv.

Slunečnice (Helianthus annuus)

Každý zahrádkář by měl pěstovat alespoň několik slunečnic: Ať už kvůli jedlým semenům, které potěší ptáky, nebo kvůli krásným květům, co tak nádherně vypadají ve váze. A hlavně tato působivá letnička dodá okrasným záhonům výšku a do zeleninové zahrady přiláká opylovače. Kromě tradičních žlutých odrůd se můžete podívat i po nových kultivarech v celé škále barev.

Hledík větší (Antirrhinum majus)

Nezbytný doplněk do každé zahrady, ať už k řezu, nebo pro potěchu opylovačů. Snadno se pěstuje ze semen a můžete si vybrat z různých výšek a nekonečné palety barev. Tato staromódní letnička nikdy ze záhonů nezmizí.

Ostálka / Cínie (Zinnia elegans)

Ať dáváte přednost kratším stonkům a jasným barvám, nebo vyšším rostlinám v elegantních korálových odstínech, cínie splní všechny vaše estetické nároky. Výrazné květy si přímo říkají o to, abyste je nařezali do vázy, a přitom jich na záhonech zůstane dostatek, abyste se z nich mohli těšit při každodenní procházce po zahradě. Cíniím se daří v horku, proto s výsadbou vyčkejte až do června. Jinak jsou naprosto bezproblémové a skvěle snáší sucho. K dispozici jsou formy s jednoduchými i dvojitými květy.

Krásenka (Cosmos bipinnatus)

Tato nepřehlédnutelná krás(en)ka se snadno pěstuje ze semínek a zaslouží si místo v každé zahradě. Statné rostliny velikosti keře s peříčkovým olistěním nabízejí scénu pro letní představení kopretinovitých květů v odstínech červené, růžové, bílé nebo bledě citronové, z nichž každý má výrazné žluté oko. Dlouhé stonky jsou snem květinářů a zároveň dostatečně pevné, aby je mohly trhat i malé děti. Vysaďte je do velkých trsů, abyste vytvořili nezapomenutelnou expozici a nekonečné množství kytic, o které se můžete podělit se sousedy.

Osteospermum (Osteospermum hybrid)

Tyto veselé sedmikrásky vyvolají úsměv na každé tváři. Mají rády odvodněnou půdu a lze je s úspěchem pěstovat na záhonech i v květináčích. Odstraňování odkvetlých květů není nutné, protože rostlina je při růstu rychle skryje.

V teplejším podnebí pokvetou nejvíce koncem jara a začátkem podzimu, protože tyto krásky nemají rády intenzivní letní vedra. V oblastech s mírnějším podnebím se můžete těšit z pěkného květu po celou sezónu. Mají jednoduché či poloplné květy.  

Aksamitník (Tagetes spp.)

Milované aksamitníky našich babiček se vrací na výsluní. Tyto nenáročné rostliny se stejně dobře uplatní v zeleninové zahradě, v nádobách nebo v záhonech. Nejvyšší formou je aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta) s plnými květy o průměru až 6 cm. Nižší a drobnokvěté aksamitníky rozkladité (Tagetes patula) jsou oblíbené pro své zemité barvy od žluté po hnědočervenou. A konečně drobný aksamitník tenkolistý (Tagetes tenuifolia) je ideální pro lemy záhonů a kvete nejplodněji.

Šalvěj pomoučená (Salvia farinacea)

Proutky fialových, modrých či modrobílých květů zdobí tuto půvabnou květinu od začátku léta až do mrazů. Tato krásná jednoletá šalvěj velmi rychle roste a v polovině sezony dosahuje výšky a šířky 1 až 2 metry. Můžete ji pěstovat v nádobách s jinými převislými balkonovkami, nebo v záhonech. V červenci odstřihněte odkvetlé květy a rostlina rychle nasadí nové.

Angelonie (Angelonia)

Nenechte se zmást jemně vypadajícími květními klasy angelonie. Je to jedna z nejlepších letniček pro pěstování v nádobách na horkých a slunných místech. Během vegetačního období vytváří stovky fialových, růžových nebo bílých květů, které jsou oblíbené u motýlů a včel.

Související články