Písek je bezvadný zdroj zábavy, ale kromě hry dokáže mnohem víc. Rozpouští stres, podporuje rozvoj jemné motoriky, fantazii a kreativitu dětí stejně jako sociální vazby. Navíc písek je všude, v Česku i u moře. A kdyby venku pršelo, pořiďte dětem hrací písek domů.

Potěšte se pohledem na nejkrásnější pláže na světě, kde o písek není nouze:

Zdroj: Youtube

Na vzduchu bezpečně

Písek je měkký a přírodní, což z něj dělá ideální prostředí pro malé děti. Navíc si děti mohou hrát venku, a to je pro jejich zdraví a fyzický rozvoj velmi důležité,“ zdůrazňuje dětská psycholožka Eva Stupková, spolupracovnice KidTown.cz. Mezi ostatními herními venkovními prvky písek vyniká také kvůli tomu, že je relativně bezpečný.

Písek jako učitel

Pískoviště je pro malé děti jedním z nejlepších míst na světě. Hrají si, aniž by tušily, že přitom rozvíjí jemnou motoriku (obratnost prstů a artikulačních orgánů). Kromě písku používají také bábovičky, kbelíčky, různé figurky, ale i to, co najdou v přírodě poblíž (mušle, kamínky, malá dřívka, květiny...).

Dítě vnímá různé tvary, barvy a jejich odstíny, manipulací s pískem a předměty získává různé sluchové a hmatové vjemy, které mohou být důležité pro pozdější dovednost čtení a psaní,“ uvádí psycholožka.

Fantazie a tvoření

Na písku je bezvadné, že děti inspiruje k prostorovému myšlení, tvorbě, můžou být kreativní, jak samy chtějí. Právě fantazie a kreativita jsou potřebné pro kognitivní vývoj předškoláka. A kdyby jim stavba spadla a bábovička se rozsypala, nic se neděje, začnou tvořit znovu.

Vyzkoušejte: Až venku začne lít jako z konve, vyplatí se mít doma nebo vzít s sebou na prázdniny tzv. kinetický písek. Je příjemný na dotek, nikdy nevysychá a dá se používat opakovaně.

Písek jako pomocník psychologa

I malé děti zažívají stres, musí se učit zpracovávat různé situace. Právě v tom jim písek dokáže perfektně pomoct. Hraní si s pískem uklidňuje, rozpouští napětí. Písek se používá také v psychoterapii s dětmi (a někdy rovněž s dospělými).

Figurky a předměty obecně v tomto případě poslouží jinak. Dítě si vlastně staví trojrozměrný model svého vnitřního světa. V pískovišti se dá zobrazit jakákoliv situace. Děti zobrazují jak přítomnost, tak minulost a budoucnost. Nevědomě pracují s tématem, které je pálí, scéna v pískovišti je často konfrontuje s aktuálním problémem,“ vysvětluje dětská psycholožka.

Písek je kamarád

Dalším vítaným bonusem hry s pískem a na pískovišti je komunikace s ostatními dětmi, sdílení a spolupráce. Ale také s jinými dospělými, než jsou rodiče. Děti se učí sociálním dovednostem, avšak nenásilně, vlastními zkušenostmi.

Písek podporuje pohyb

Pro někoho možná nejdůležitější vedlejší produkt hraní si s pískem je pohyb. Dítě musí vyvinout fyzickou aktivitu, jinak by jeho hrad nebo skvostná bábovička nestály. A v dnešní době, kdy i malé děti tráví spoustu času s mobily a tablety, je hra na pískovišti nebo na pláži u moře k nezaplacení.

Související články