Jak si nejlépe užít léto, když nemáte dovolenou? Přestěhujte se na svou zahradu. Lelkování, poslouchání podcastů nebo ptáčků zpěváčků i čtení knížky či vašeho oblíbeného časopisu Dům&Zahrada s drinkem v ruce... To vše si vychutnáte i na vlastní zahradě. V klidu a v soukromí. Stačí udělat jedno z následujících opatření.

Každá zahrada může být krásná, inspirujte se tímto návrhem:

Zdroj: Youtube

1. Baldachýn: z ložnice na zahradu

Z interiérů se do exteriéru už dávno přestěhovaly obývací pokoje, tak ve stěhování pokračujte a pověste si ven baldachýn - textilní ochranný závěs. Snadno ho připevníte třeba na větev stromu a místo pod ním nabídne soukromí. Ale baldachýn můžete mít rozvěšený i kolem houpací sítě.

Anebo nad postelí, protože trend venkovních postelí, respektive lehátek či sedaček, které lze proměnit v outdoor lůžko, je jedním z největších letošních hitů.

2. Staří známí: slunečník a markýza

Sluníčko miluju, ale nejvíc si ho užiju ve stínu," napsala nám čtenářka Lenka z Českých Budějovic a my jí dáváme za pravdu. Stačí zapíchnout do trávníku slunečník nebo se posadit na terasu krytou markýzou. U venkovního textilního stínění sledujte zejména ochranný faktor UPF (jde o Ultraviolet Protection Factor - ochranu před UV zářením), přičemž obecně platí:

  • UPF 15 až 24 = střední ochrana,
  • UPF 25 až 50 = vysoká ochrana,
  • UPF 50+ = vynikající ochrana.

Nákup slunečníku a jeho správné používání není věda, přesto stále chybujeme. V sobotu vám prozradíme, co byste měli před nákupem slunečníku vědět i jak se slunečníkem zacházet, aby opravdu fungoval, jak má.

3. Proti bočním pohledům: paraván a rolety

Chcete se opalovat na vlastní zahradě a mít soukromí? Postavte kolem deky několikadílné ratanové paravány. Do zahrady se ratan hodí a vám prokáže perfektní službu. A z oblasti stínění využijte bambusové rolety, viset můžou třeba i ze slunečníku. Nebo ze stromů.

4. Pergola moderně: s pohyblivou střechou a bočními clonami

Rostou jako houby po dešti. Řeč je o moderních tzv. bioklimatických pergolách kovové konstrukce, které mají střechu z naklápěcích lamel. Ovládají se mechanicky či na dálku a podle toho, co chcete, nabídnou zastřešení, nebo stínění.

A když přidáte boční rolety ze všech stran, máte zajištěné soukromí i ochranu proti nízkému odpolednímu slunci a rovněž před protivnými komáry.

5. Pergola postaru: rostliny místo střechy a bočních clon

I když jsou moderní pergoly dokonalé, jedno nenabídnou - hru světla a stínu. To umí jen popínavé rostliny. Pnou se k nebi, na zemi ušetří místo, zjemní konstrukci pergoly a slibují stín a potřebné soukromí.

Při volbě ideálních rostlin myslete na hustotu olistění a dobu, kdy je rostlina pokrytá listy. Výběr je velký, ale pokud spěcháte, vsaďte na černookou Zuzanu (Thunbergii křídlatou). U nás se pěstuje jako letnička a roste docela rychle.

6. Nejlepší zelený slunečník je katalpa

Nenajdete lepší přirozené řešení. Katalpa roste rychle, a když ji budete tvarovat, za pár let budete mít na zahradě parádní přírodní slunečník. Pod něj postavte lavičku nebo židli a užívejte si ochranu před sluníčkem.

A ochranu před bočními pohledy zajistí živý plot z habru, který patří mezi antistresové rostliny. Traduje se, že už jen pohled na něj funguje jako přírodní antidepresivum. Souhlasíte?

Související články