Rod levandule (Lavandula) patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Pochází ze Středomoří a celkově dává přednost dobře propustným půdám, vysokým teplotám a velkému množství jasného slunečního světla. V současné době je evidováno více než 45 různých druhů s více než 450 odrůdami.

Jednotlivé druhy levandule mají mírně odlišné vlastnosti a nároky na péči, ale spojuje je několik příznivých vlastností, včetně odolnosti vůči zahradním škůdcům i vůči suchu, voňavých květů a minimální péče.

Porovnali jsme tři nejpěstovanější druhy levandule. Pomůže vám to najít ten správný druh pro vaši zahradu.

Levandule lékařská / úzkolistá (Lavandula angustifolia)

Tento druh je pravděpodobně nejoblíbenější a ve světě nejčastěji pěstovanou levandulí. Roste v nadmořských výškách až do 1 600 metrů. Původně pochází z teplých, skalnatých svahů, a tak není divu, že na zahradě dává přednost vápenitým, sušším půdám. Roste jako polokeř, který je téměř zcela mrazuvzdorný. 

Barva listů se pohybuje od tmavě zelené po stříbřitě bílou. Vykvétá v různých odstínech modré a fialové, ale v rámci druhu se vyskytují i bíle a růžově kvetoucí odrůdy. 

Vůně levandule lékařské je spíše jemná a decentní, a proto se používá jako kulinářská bylina, či jako vonná a léčivá rostlina.

Levandule smilovitá (Lavandula stoechas)

Vyznačuje se velkými ozdobnými listeny na vrcholu květních hlávek, které vypadají jako malá korunka. Ve své domovině neroste na rozdíl od levandule lékařské v horských oblastech, ale poblíž pobřeží, a proto dává přednost spíše písčitým půdám. V našich podmínkách není mrazuvzdorná, a tak je výhodnější ji pěstovat v květináči, který na zimu přenesete na nějaké nezámrzné místo. 

Levandule smilovitá roste jako keř. Vyznačuje se především dlouhou dobou kvetení, které trvá až do srpna nebo do září. Barvy květů sahají od čistě bílé až po zářivé odstíny růžové a fialové.  

Levandule smilovitá produkuje éterické oleje s výraznou vůní, které se však komerčně nevyužívají.

Levandule širokolistá (Lavandula latifolia)

Levandule širokolistá se vyskytuje zejména na Pyrenejském poloostrově a v severní Itálii. Roste v horách, a proto dává přednost vápenitým, suchým půdám. V našich zeměpisných šířkách není plně mrazuvzdorná, přežije teploty jen do -5 °C. I ona se proto nejlépe hodí pro pěstování v nádobách. V ideálních podmínkách může její keř dorůst až do výšky jednoho metru.

Má silnější, ostřejší aroma s kafrovitými tóny a zároveň typickou levandulovou vůni. Je vhodná například pro tvorbu vonných pot-pourri, či éterických olejů, které se používají při výrobě mýdel, sprchových gelů, šampónů, krémů a jiných kosmetických přípravků. 

Co se dá vyrábět z levandule

Zdroj: Youtube

Různé nároky na půdu 

Pro bohaté kvetení a zdravý růst je nejdůležitější věnovat pozornost požadavkům jednotlivých druhů levandule na stanoviště. Pokud chcete vysadit levanduli smilovitou a nemáte písčitou půdu, přidejte písek do substrátu. 

Chcete-li vytvořit vápenité prostředí pro levanduli lékařskou či širokolistou, můžete jim pomoci přidáním vápenatého hnojiva v závislosti na vlastnostech půdy. 

Pro všechny druhy platí: zalévejte a hnojte minimálně, protože přemokření je nepřítelem těchto středomořských rostlin.

Související články