Je téměř nemožné nezůstat stát v úžasu, když míjíte rozkvetlé záhony s nezvykle vyhlížející máčkou. Díky nápadným odstínům od šedé až po různé odstíny modré a dlouhotrvajícím jedinečným květům je snadné pochopit, proč si tyto rostliny našly zvláštní místo v srdcích zahradníků. 

Péče o máčku je až příliš snadná. Daří se jí na těch místech v zahradě, kde nic neroste. Přežije nejteplejší a nejsušší stanoviště a uprostřed léta se stane hvězdou vaší zahrady.

Máčky se přirozeně vyskytují v Evropě, severní Africe a Střední Asii, kde rostou na skalnatých svazích a písčitých půdách. V minulosti se používaly jako léčivá rostlina k léčbě různých onemocnění. Dlouhé kůlové kořeny se dříve konzumovaly stejně, jako dnes jíme kořenovou zeleninu. 

Máčka, botanicky známá také jako Eryngium, patří do čeledi miříkovitých (mrkvovitých). Mezi nejčastěji pěstované druhy patří máčka plocholistá (Eryngium planum), máčka ladní (Eryngium campestre) a máčka alpská (Eryngium alpinum). I když jde o různé druhy, nároky na pěstování mají podobné. 

Zdroj: Youtube

Rostliny dorůstají výšky mezi 30–90 centimetry v závislosti na druhu. Vytváří kůlový kořen podobný kořenu mrkve, který roste velmi hluboko a hledá vodu, živiny a stabilitu. 

Máčky byly hybridizovány, a zahrádkáři si proto mohou užívat mnoha atraktivních odrůd. Velkou oblibu získaly i u květinářů, protože ve váze vydrží až dva týdny a krásně vypadají usušené v suchých vazbách.  

Jak pěstovat máčky

Tyto rostliny potřebují dostatek slunce a propustnou půdu. Snášejí i chudou půdu. Vhodné místo je třeba u paty zdi, kde půda zůstává přes zimu suchá. Kvůli ostrým květním trnům není špatný nápad vysazovat je dál od cest. Dobře se uplatňují ve štěrkových zahradách, protože nepotřebují příliš zalévat.

Při výsadbě vykopejte velkorysou jámu, větší než květináč, ve kterém jste rostlinu koupili. Do jámy přidejte hrst štěrku, abyste zlepšili odvodnění. Pak rostlinu zasaďte a půdu důkladně upěchujte. Do doby, než se ujme, pravidelně zalévejte, ale nepřelévejte. Rostliny není třeba přihnojovat. 

V chladnějším podnebí můžete pro jistotu ochránit kořeny mulčem ze slámy. Na jaře nezapomeňte uklidit opadané listy, abyste zabránili hnilobě.

Jinak jde o bezproblémovou rostlinu, která netrpí chorobami ani škůdci. Nebezpečí hrozí pouze od slimáků, kteří mohou sežrat mladé části tvrdých listů.

Jak množit máčku

Nové rostliny lze pěstovat ze semen. Je důležité počítat s tím, že semena musí projít stratifikací (semena musí být uložená nějakou dobu v chladu, aby se stimuloval růstový cyklus). Nejjednodušším způsobem je zasít semínka na podzim přímo do půdy a pak trpělivě čekat, zda na jaře vyklíčí.

U šlechtěných druhů množte kořenovými řízky, abyste zajistili, že nová sazenice zůstane věrná svému „rodiči“. Některé máčky lze také množit dělením na jaře. 

Související články