Magnolie jsou krásné keře či okrasné stromy, které do zahrady přinášejí neuvěřitelný půvab. Jejich přepychové barvy květů se pohybují od čistě bílé přes růžovou až po sytě purpurovou, a dokonce žlutou. Mnohé také krásně voní.

Magnolie mohou být opadavé nebo stálezelené a jejich velikost se pohybuje od malých keřů až po vzrostlé stromy. Většina preferuje neutrální nebo kyselou půdu. Pokud nemáte správný typ půdy, menší druhy dobře prospívají v květináčích. Mnohé z těchto kvetoucích královen kvetou na jaře, ale některé svou nejkrásnější podobu odhalí až v létě.

Stanoviště pro magnolie

Umístění samozřejmě do značné míry závisí na odrůdě. Přesto existuje několik obecných pravidel:

  • Magnolie milují slunce, ale trocha stínu během dne vůbec neuškodí. Zejména velkokvěté druhy by měly být vysezené na místo chráněné před větrem, kde jsou v zimě menší výkyvy teplot. 
  • Magnolie má opravdu ráda vlhkou půdu. Přesto by půdy náchylné k zamokření měly být opatřeny drenážní vrstvou.
  • Dopřejte dřevinám dostatek prostoru. Rostliny rostou poměrně dlouho a mohou se správně vyvíjet pouze tehdy, mají-li dostatek místa v okolí. Pro každý strom byste měli naplánovat alespoň pět až osm metrů čtverečních.

Postup při výsadbě magnolií

Výsadbu magnolií provádějte pečlivě. Aby rostlina dobře prospívala, vykopejte dostatečně velkou výsadbovou jámu. Měla by být asi dvakrát hlubší a dvakrát širší než kořenový bal rostliny. Okolní půdu dostatečně nakypřete. 

Královny kvetoucích stromů potřebují hodnotu půdy pH mezi 5,5 a 6,8, tedy mírně kyselou. Toho dosáhnete tak, že do jámy nasypete pytel rašeliny a smícháte ji s vykopanou zeminou.

Poté umístěte kořenový bal do jámy a celou ji zarovnejte tak, aby se směs zeminy a rašeliny rozprostřela po celém obvodu kořenového balu. Nehrňte však půdu na kmen, protože stromek by neměl být zasazen hlouběji, než byl předtím. Poté zeminu přitlačte a vydatně zalijte.

Přestože magnolie mají rády slunce, kořeny vyžadují chlad a vlhko. K tomu pomůže silná vrstva mulčovací kůry. 

Jak pečovat o magnolii

Po výsadbě magnolie nevyžadují žádnou další zvláštní péči.

Řez se provádí nejlépe po odkvětu, kdy se odstraňují poškozené, nemocné nebo křížící se větve. Magnolie nereagují dobře na hluboký řez a mohou po něm přestat kvést. Pokud tedy potřebujete omezit velikost keře nebo stromu, provádějte mírný řez v průběhu několika let, abyste dřevinu příliš nestresovali. 

Na jaře mulčujte hnojem, kompostovanou borovou kůrou nebo listovkou. Dbejte na to, aby rostlina v létě nevysychala.

Množení stromů magnolie

Opadavé magnolie je nejvhodnější množit v létě po nasazení pupenů pomocí řízků z mladého porostu. Při správném množení magnolie postupujte následovně:

  • Pomocí ostrých nůžek nebo nože odřízněte 6 cm dlouhý kousek od špičky větve. Řízek ihned vložte do vody. Odstraňte spodní listy a ponechte několik horních listů. 
  • Ponořte stonek do kořenového stimulátoru a zasaďte do květináče naplněného vlhkým, dobře propustným substrátem.
  • Květináč umístěte na světlé místo, přikryjte jej igelitem a udržujte jej vlhký, dokud se na řízku nevytvoří kořenový systém.

Stálezelené magnolie lze množit také hřížením. 

 Zdroj: plantura.garden, gardenersworld.com, southernliving.com

Související články