Okrasné trávy jsou nádherným zahradním doplňkem. Jejich jemný, půvabný habitus dodává záhonům strukturu, pohyb a půvab. Zjemňují trvalkovou výsadbu a dodávají jí přirozenější, přírodní vzhled.

Okrasné trávy mohou v zahradě působit celoročně: od zářivě svěžího jarního a letního olistění přes barvy, které některé odrůdy poskytují na podzim, až po výrazný architektonický výraz, který jejich hnědé obrysy nabídnou v zimě. Díky tomu, jak jejich listy zachycují světlo, jsou přirozeným lákadlem pro oči a dodávají zahradě klidnou atmosféru.

Na výběr existuje velké množství různých druhů trav. Jejich výška se pohybuje od třiceti centimetrů až po dramatické, vzpřímené formy vysoké dva metry. Olistění se pohybuje od jemně zelené přes bílou a žlutou až po modrou či dokonce fialovou.

Jak množit okrasné trávy semeny

Mnoho travin vytváří kvetoucí stonky, které jsou zároveň atraktivní a plné ochmýřených semen. Množení okrasných trav semeny je poměrně snadné. Semena sbírejte, když dozrají, což obvykle bývá na podzim.

Odřízněte celé stéblo a nechte květní stvol uschnout na chladném a suchém místě. Můžete je uskladnit, ale nejlepší klíčivost mají čerstvá semena. Povrchový výsev provádějte do malých květináčů a zakryjte je tenkou vrstvou písku. Zalijte, aby byl substrát rovnoměrně vlhký. Poté květináč překryjte plastovým sáčkem, aby se udržela vlhkost.

Klíčivost se liší podle druhu, ale jakmile vyrostou semenáčky se dvěma sadami pravých listů, přesaďte je do větších květináčů, kde by měly zůstat, dokud nezesílí.

Dělení okrasných travin

Zdroj: Youtube

Semena nejsou jedinou možnou metodou množení okrasných trav. Rychlejší a spolehlivější je dělení dospělých rostlin, které dokonce velkým přeplněným trsům prospívá.

Rostlinu v době vegetačního klidu vykopejte a rozdělte ji na dvě nebo více částí se zdravými kořeny. K řezům používejte pouze čisté a ostré nástroje. Všechny shnilé nebo odumřelé části rostliny a kořeny zlikvidujte.

Po rozdělení okamžitě rostliny přesaďte na nové stanoviště a udržujte je ve vlhku, než narušená část zakoření. Tímto postupem můžete každých několik let rozšířit zásobu okrasných travin.

Kdy sázet okrasné trávy?

Trávy je důležité vysazovat ve vhodnou dobu, podle typu:

  • Podzim je nejvhodnější dobou pro výsadbu trav z chladného podnebí, jako jsou metlice, kostřava, ovsíř a kavyl. Ty začínají růst koncem zimy a kvetou před polovinou léta.
  • Pozdní jaro je ideální pro výsadbu trav z teplého klimatu, jako jsou ozdobnice čínská, proso a dochan. Ty začínají růst koncem jara, kvetou po polovině léta a obvykle se seřezávají koncem zimy.

Péče po rozmnožení okrasných trav

Vyseté exempláře je lepší pěstovat v nádobách po dobu jednoho až dvou let, dokud nejsou dostatečně velké, aby se o sebe postaraly samy. Konkrétní péče závisí na druhu: některé preferují suché podmínky a jiné potřebují stálou vlhkost.

Po zasazení na stanoviště nezapomínejte vytrhávat plevel kolem nové rostliny a přidejte vrstvu organického mulče, což ochrání kořeny a oddenky při nízkých teplotách a pomáhá v půdě držet vlhkost.

Množení okrasných trav je jednoduché a nevyžaduje žádné zvláštní dovednosti, ale je velmi výhodné.

Související články