Kromě praktické funkce má mulč pro okrasné zahrady ještě jeden zásadní přínos, a to estetický. Stejně jako úhledně zastřižený trávník kolem záhonů vynikne na květinových záhonech i mulč, který pomůže každé rostlině vypadat co nejlépe a celá zahrada vypadá celistvěji.

Výběr účinného a zároveň atraktivního mulče

V zeleninové zahradě můžete mulčovat prakticky čímkoli. Květinové zahrady vyžadují jiný přístup. Nejlepší mulč pro okrasné záhony má neutrální barvu, aby nekonkuroval květinám. Musí mít také jemnou strukturu, abyste ho mohli snadno rozprostřít kolem rostlin různých tvarů a velikostí.

Mezi nejlepší mulčovací materiály pro květinové zahrady patří:

  • kompost (správně vyžilý z kuchyňských a zahradních zbytků nebo dobře uleželého hnoje)
  • listovka (alespoň rok staré a částečně rozložené listí)
  • drcené listí
  • štěpka
  • kůra

Všechny tyto doporučené mulčovací materiály jsou organické, což znamená, že se postupně rozkládají a obohacují půdu. Je také třeba je každoročně obnovovat.

Těmto mulčům se vyhněte

Pro květinové zahrady se obecně nedoporučuje dřevěná štěpka a drcená kůra z jehličnatých stromů. Tyto materiály mohou měnit pH půdy tím, že ho okyselí. Vhodné jsou pouze pro kyselomilné rostliny, jako například rododendrony, azalky, hortenzie a podobné.

Také piliny se vám mohou vymstít, protože po zimě vytvoří jednolitou, tvrdou, prakticky nepropustnou vrstvu, kterou budete jen obtížně rozbíjet.

S posekanou trávou to může být složité. I když je pro použití jako mulč vhodná, může se spojit v rohož, která brání pohybu vzduchu a vody. Proto se používá jen ve velmi tenké vrstvě, která lehce zetlí. Mulčuje se s ní několikrát do roka. Důležité je, aby neobsahovala semínka rostlin, protože byste záhony zbytečně zaplevelili.  

Dobře shnilá sláma je dobrý mulč, ale špatně se rozprostírá a celkový efekt nevypadá příliš vábně.  

Na záhony se nedoporučuje ani netkaná textilie. Průduchy se brzy ucpou a ke kořenům jen obtížně proniká vláha. Navíc textilie časem utuží půdu, takže kořeny pod ní nemohou dýchat a začnou růst po povrchu. Tento materiál je proto vhodný pouze pro krátkodobé výsadby, například zeleninové záhony.  

Další faktory, které je třeba zvážit při výběru mulče:

POČASÍ. V horkém podnebí rostlinám prospívá sypký, relativně suchý mulč, například drcené listí. Tyto materiály zadržují vzduch a pomáhají izolovat kořeny od extrémního horka.

Pokud žijete v místech, kde jsou léta chladná a deštivá, jsou dobrou volbou kompost a listovka. Za vlhkého počasí se nerozmočí, takže budete mít méně problémů s houbovými chorobami a škůdci, jako jsou slimáci.

TYP PŮDY. Pokud je půda ve vaší květinové zahradě těžká a špatně odvodněná, nezakrývejte ji silným mulčem, který zadržuje vlhkost. Půda i kořeny rostlin potřebují dýchat.

Pokud máte půdu písčitou nebo kamenitou, je ještě důležitější mulčovat kompostem nebo drceným listím. Jak se tyto materiály rozkládají, dodají půdě živiny a organickou hmotu a pomohou zlepšit zadržování vody. Je také dobré vědět, zda jsou půdy ve vaší oblasti spíše kyselé, nebo zásadité. To může ovlivnit typy mulčů, které použijete.

Tipy pro mulčování květinových zahrad

  • Při mulčování kolem trvalek udržujte materiál centimetr nebo dva od báze rostliny, aby se vlhkost nedržela u stonků a nezpůsobovala houbové choroby.
  • Plazivé nebo nízko rostoucí trvalky mohou fungovat jako živý mulč. Příkladem je nízký flox, iberka, zběhovec plazivý.
  • V hustě osázené květinové zahradě není mulčování potřeba. Jakmile rostliny olistí, vytvoří baldachýn z listů, který zastíní půdu, pomůže snížit ztrátu vlhkosti a omezit růst plevelů.
  • Zvláště opatrní buďte při mulčování v okolí pivoněk. Kořeny těchto trvalek leží jen těsně pod povrchem půdy. Pokud jsou tyto povrchové kořeny zakryty více než 1 až 2 cm zeminy nebo mulče, vaše pivoňky budou mít méně květů nebo možná žádné. Podobně je tomu u kosatců, jejich hlízy musí být nad povrchem, aby k nim mohlo slunce.

Související články