Povrchovou ochranu předmětů lakováním znali už staří Číňané v období neolitu. Dlouhá tisíciletí se receptury laků pomalu vyvíjely, základem však vždy byla směs z vysychajících přírodních olejů jako pojidla s přídavkem pigmentů a případně pryskyřic. Až na konci 19. století je vystřídala průmyslová chemická výroba.

Samozřejmě můžete na všechno použít jednu plechovku univerzálního Industrolu, otázka však je, co od nátěru očekáváte. U dřevěných předmětů má především zlepšit ochranu proti zvětrávání, UV záření a také odolnost proti napadení škůdci, jako jsou plísně a hmyz. Zároveň by měl zachovat barvu a pohledovou strukturu dřeva. Kovové prvky je potřeba zejména chránit proti korozi.

Dřevo musí dýchat

Laky jsou u dřevěných výrobků poněkud sporné téma. Na předmětu totiž vytvářejí pevnou vodonepropustnou vrstvu, která povrch doslova uzavře. Vzhledem k tomu, že dřevo (a to exteriérové zejména) je rozměrově nestabilní – pracuje, dochází časem k jejímu narušení.

Voda postupně proniká pod vrstvu laku, a ten se začne odlupovat, místa pod ním černat a na problém je zaděláno. Jedním z možných řešení jsou laky či lazury na bázi oleje či fermeží, které jsou vodoodpuzující, ale také difuzní – propustné pro vodní páry. Vytvářejí pevnou, avšak elastickou vrstvu, pod níž dřevo může dýchat a nerozpraská.

Chcete-li zachovat přírodní vzhled, venkovní předměty z měkkého dřeva lze dobře ochránit tenkovrstvou olejovou lazurou. Nezbytná je však předcházející příprava – vyčištění dřeva kartáčem, případné odstranění zbytků starého nátěru obroušením a penetrace proti škůdcům.

Lazury se dodávají i s různými pigmenty. Ty silnovrstvé se budou chovat podobně jako lak, tudíž se do exteriéru příliš nehodí. Ideální jsou přírodní olejové produkty, které lze poměrně snadno obnovovat. Syntetické nebo polosyntetické lazury, jež jsou k dostání ve většině hobbymarketů, jsou spíše vhodné pro jednorázové aplikace. Jejich obnova vyžaduje kompletní přebroušení povrchu, jinak se budou loupat.

Oleje na tvrdé dřevo

Tvrdé dřevo, z nějž jsou vyrobená například terasová prkna, lze natírat olejem či lazurou. Ideálně takovou, jejímž základem je olej tungový, který se vytvrzuje v celém objemu. Úprava dřevěných předmětů napuštěním olejem je velmi dekorativní.

Olej dokáže vytáhnout ze dřeva hloubku a zvýrazní jeho strukturu. Počítejte však s tím, že povrch natřený samotným olejem časem ztmavne a olej sám o sobě materiál neochrání dlouhodobě dostatečně.

Jsou potřeba další krycí vrstvy, například vosku (u lazur toto řeší obsah pryskyřic, které po vyschnutí vytvoří na povrchu dřeva jemný film). Nejméně ze všech olejů tmavne olej světlicový. V kombinaci se včelím voskem ho lze používat i na transparentní nebo bělené nátěry interiérů v dřevostavbách.

Nátěry olejem či lazurou je však potřeba pravidelně obnovovat. Tradiční přírodní alternativou vhodnou pro exteriérové konstrukce je dřevní (borový) tér. Na rozdíl od laků či olejů vyniká větší trvanlivostí, je antiseptický, což se projevuje v odolnosti vůči plísním, škůdcům a hnilobám. I tak se jeho pravidelné obnově nevyhnete.

Kov chce více práce

Nátěry kovových povrchů jsou poněkud složitější. Pro esteticky dobrý a trvanlivý výsledek je nutná nejen podstatně pečlivější příprava než u dřeva, ale také výběr nátěrové hmoty. Kromě obroušení a očištění je třeba povrch řádně odmastit (a na to opravdu voda se saponátem nestačí), jinak se může stát, že barva na povrchu neulpí nebo nevydrží dlouho.

Nejlevnější, ale také nejméně trvanlivou variantou jsou nátěry syntetickými laky. Jejich odolnost vůči povětrnostním vlivům se dá výrazně zvýšit použitím základové barvy. Staré, typicky oranžové barvy s obsahem suříku, které odolávaly i mořské vodě, už neseženete, je třeba použít jinou barvu s antikorozní složkou, například se zinkem. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete mít o natírání a lakování ještě více informací?

  • Nezapomínejte na voskové úpravy dřeva
  • Co je to japanning a jak jej používat
  • Jak bojovat s rezavými místy. A je to vůbec potřeba?
  • Nástroje a nářadí pro natírání a lakování

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v květnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. dubna 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články