Text: Jana Matoušková, Foto: Robert Žákovič

Architektku Lenku Bidermanovou oslovila čtyřčlenná rodina s hezkým zadáním, měla navrhnout domácí wellness v samostatném domku na krásné zahradě. Dům, v němž milovníci relaxu žijí, se nalézá ve středních Čechách a jde o klasickou stavbu se sedlovou střechou. Pozemek na okraji vilové čtvrti je ale unikátní.

Zdroj: VLM

„Rozlehlá zahrada stávajícího rodinného domu má velmi příjemný charakter vzrostlého smíšeného lesa, na který také za plotem navazuje. Pobyt na takové zahradě je relaxem sám o sobě, natož když si vychutnáváte přírodu z voňavé cedrové sauny, bublající vířivky nebo venkovního vyhřívaného bazénu,“ přibližuje architektka.

Majitelé byli skvěle připravení, věděli, jak chtějí wellness zařídit a od kterého výrobce chtějí vířivku, vyhřívaný plovací bazén i saunu. Architektka dala domácím lázním tvar menší stavby s plochou střechou. Kamenný obklad na vyzděné části stavby materiálově navazuje na stávající vyvýšené záhony a ve stejném designu přibyla venku ještě lavička.

Prosklená část budovy má ocelovou nosnou konstrukci a vazníkovou střechu s praktickým mírným sklonem a klasickým okapem. Spolupráci a komunikaci s realizační firmou si architektka pochvaluje: „Rovná střecha vytažená v místě žaluziového kastlíku nad dvojitým posuvným portálem byla technický oříšek, ale pan projektant Vojan si s ním skvěle poradil.“

Bezpečná jeskyně

Keramická slinutá dlažba probíhá z interiéru ven k bazénu. Uvnitř je použitá i na stěnách, spolu s rohovou lištou ve shodném dekoru, na podobných detailech si dala architektka záležet. Tmavá dlažba, stěny i strop navozují pocit bezpečné jeskyně a neruší pohled do uklidňující zeleně. Výhled přes bezrámově zasklené stěny směřuje do tří stran, jednak na aktivnější jihovýchod s bazénem a rodinným domem i na klidný sever se smíšeným lesem.

Architektka navrhla tlumené osvětlení, které je schované za černým difuzorem v mezerách akustického podhledu. Pro přisvětlení atraktivní kamenné dýhy jsou ze stropu spuštěné černé naklápěcí reflektory. Vířivka od výrobce USSPA, sauna od dodavatele Dyntar i Kneippův chodníček s masážními oblázky a teplou a studenou vodou v sobě mají samostatné osvětlení. S tím si mimochodem stavbaři ve spolupráci s instalatérem také výborně poradili, šlo o poměrně složitý prvek.

Skvělý výhled i akustika

V laťkové struktuře podhledu s kamennou dýhou jsou vložené vyústky vzduchotechniky nasměrované na okna, aby se skla nerosila. Jejich funkčnost si architektka mohla otestovat na vlastní kůži krátce po realizaci, při focení pro časopis: „Vzduchotechnika se ukázala jako velmi potřebná, protože když byl systém vypnutý, zamlžila se okna od bublající vířivky tak, že fotograf nemohl průhled místností absolutně zachytit.“

S akustickými podhledy je ve wellness navzdory ostatním zvukově odrazivým materiálům příjemné poslouchat hudbu. Díky snížené době dozvuku nevzniká nepříjemná „pleskavá“ ozvěna, pro bazénové provozy tak typická.

Zázemí na míru

Vstupní převlékací část je vybavená věšáky a sedací lavicí se zásuvkou pro každého člena rodiny. Majitelé i jejich synové jsou vysocí, architektka jim proto zařízení navrhla na míru, vše o něco výš, než bývá standard. Vybírala také veškerý mobiliář až po maličkosti jako dávkovač mýdla či držák na toaletní papír.

Vnitřní dveře z hlavního prostoru wellness jsou posuvné a prosklené, aby propouštěly světlo, ale neprůhledné pro zachování soukromí při převlékání a na WC. Vedle sauny je malý samostatný prostor pro vinotéku, uložení skleniček a pro potřebné čisté ručníky a prostěradla.

Součástí wellness je technická místnost schovaná za bílými bezobložkovými dveřmi. Je plná souvisejících technologií, obsahuje také výrobník ledu, který si otužilci rádi přidávají do ochlazovací kádě. Pro méně odhodlané je ve sprchovém koutě polévací vědro.

Informace o projektu

 • Architektka: Lenka Bidermanová
 • Hlavní projektant a technický dozor: Jakub Vojan
 • Zastavěná plocha: 84 m2
 • Zpevněná plocha s bazénem: 54 m2
 • Obvodová konstrukce: zděná a ocelová nosná konstrukce s prosklením
 • Obklad stavby: kámen
 • Střecha: plochá a vazníková s mírným sklonem
 • Vnitřní dveře: posuvné, prosklené bezobložkové
 • Okna: velkoformátová bezrámová s motorickými posuvy
 • Stínění: předokenní žaluzie na elektrický pohon
 • Podlahy, terasa: keramická dlažba
 • Sauna, obklad a vestavěný nábytek: cedrové dřevo
 • Podhled: akustický s kamennou dýhou
 • Vytápění a větrání: tepelné čerpadlo, solární kolektory, podlahové vytápění, vzduchotechnika
 • Bazén a vířivka: USSPA
 • Sauna: Dyntar
Autorka: Ing. Lenka Bidermanová - Zaměřuje se na architektonické návrhy rodinných domů a interiérů. Její realizace jsou výsledkem osobního přístupu k investorům, přitom se vyznačují precizním zpracováním, citem pro proporce, materiály a barvy, vše na vysoké odborné a technické úrovni.

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 4/2024.

Zdroje:

Související články