Stručný souhrn z článku
- Vánoční rostliny jako vánoční hvězda, jmelí, cesmína, brambořík a vánoční stromky mohou být pro zvířata toxické.
- Vánoční hvězda a jmelí způsobují zažívací potíže a u jmelí hrozí i poškození kardiovaskulárních funkcí. Cesmína může způsobit kardiovaskulární problémy a mechanické poranění sliznic.
- Brambořík může vyvolat slinění, třes, dezorientaci až zástavu srdeční činnosti. Vánoční kaktus není jedovatý, ale může podráždit sliznice. Vánoční stromky jsou mírně toxické, borovice může poškodit játra.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Během Vánoc je každá domácnost plná různých ozdob, a to včetně těch rostlinných. Nejznámější dekorací je vánoční hvězda. Tato rostlina je však jedovatá a zvířatům nebo dětem může po konzumaci přivodit zdravotní problémy. Mezi rizikové rostliny patří i amarylka, jmelí či cesmína. Co přesně se může po konzumaci těchto vánočních rostlin vašemu psovi či kočce přihodit?
Vánoční hvězda
Téměř v každé svátečně vyzdobené domácnosti najdete vánoční hvězdu s tmavými listy a sametově červenými květy. Tato rostlina je však jedovatá a především kočkám může způsobit vážné zdravotní komplikace.
Její toxicita není zas tak vysoká, jako u jiných druhů, to však neznamená, že se do ní mohou zvířata s chutí pustit. I v malém množství může způsobit zažívací potíže v podobě zvracení nebo průjmu. Vše se navíc může rozvinout až do zánětu žaludku, případně střev. Pokud ji i přesto chcete mít doma, rozhodně zvolte co nejbezpečnější místo, kam se vaše kočka či pes tak snadno nedostanou.
Jmelí
Ke jmelí se pojí spousta tradic a pověr. Kdo ho na Vánoce nemá zavěšené, po celý rok se mu budou štěstí a peníze vyhýbat. Kdo ho ale má, může se také připravit na to, že ani se zdravím jeho mazlíčka to nebude procházka růžovou zahradou.
Bohužel se jedná o vysoce toxickou rostlinu, která po požití vyvolává zažívací potíže a ve velkém množství dokonce ohrožuje i kardiovaskulární funkce. Takže jeho přítomnost a umístění v domácnosti opravdu dobře zvažte! Kočky jsou velmi vynalézavé a dostanou se i na špatně přístupná místa, jen aby prozkoumaly novou dekoraci. Dávejte si pozor na bílé bobule i listy, které opadávají, když rostlina usychá, aby je vaši miláčci nenašli dříve než vy.
Cesmína
Cesmína je velmi oblíbená na aranžování nejrůznějších vánočních dekorací. Vyvolává však obdobné zdravotní komplikace jako jmelí, takže může narušit kardiovaskulární funkce při jejím větším požití. Rozhodně ji doma izolujte od svých zvířecích mazlíčků. Její červené bobule mohou být velkým lákadlem a její ostré okraje listů mohou způsobit i mechanické poranění sliznic.
Brambořík
Jedovatost bramboříku charakterizují hlízy, které obsahují saponin cyclamen. Ten po pozření způsobuje příznaky podobné otravě – slinění, třes, dezorientaci až zástavu srdeční činnosti. Listy tolik jedovaté nejsou, ale i tak může po jejich spolknutí zvíře výrazně slinit nebo se třást.
Vánoční kaktus
Samotný kaktus jedovatý není, ale jeho stonky jsou ostré a mohly by při pozření způsobit podráždění sliznic trávicího traktu a dutiny ústní. Vše může vyústit až v trávicí obtíže v podobě průjmu a zvracení. Naštěstí však tato rostlina nezpůsobuje závažné zdravotní obtíže a většinou postačí mírný dietní režim na pár dní.
Jsou vánoční stromky pro kočky a psy jedovaté?
Skoro všechny vánoční stromky jsou považovány za mírně toxické. Oleje z jehličnatých stromů mohou dráždit ústa a žaludek, což u zvířat způsobuje nadměrné slzení nebo zvracení. Jehličí není snadno stravitelné, což může způsobit podráždění žaludku, zvracení, gastrointestinální obstrukci nebo punkci.
Více obezřetní však buďte především u borovice. Okusování, žvýkání i olizování borovicového jehličí může způsobit poškození jater, které může být v některých případech až fatální. Pokud si nedovedete představit Vánoce bez živého stromečku, zvolte bezpečnější alternativu – jedli nebo smrk.
Zdroj: tlappka.cz, hillspet.cz