Květák vysazujte vždy až v polovině května, kdy už nehrozí jarní mrazíky. Před samotným sázením je dobré do půdy zarýt nakrátko posekanou trávu, protože ta se silně zahřívá, a tím tak podporuje růst kořenového balu.

Poté je důležitá zálivka květáku, a to především v období sucha. I přes správnou výsadbu a péči se však můžete setkat s řadou potíží, které jsou způsobené zeminou či počasím. 

Květák má malou hlávku

Malá hlávka u květáku je většinou způsobena kolísavými teplotami. Bohužel to není možné napravit, podstatná je tedy prevence. Předpěstujte si sazenice uvnitř na chráněném místě a se sázením počkejte, až se počasí ustálí.

Růžičky mají hnědé skvrny

Pokud mají růžičky květáku hnědé skvrny, chybí jim bor. Ten květáku dodáte hnojivem obsahujícím stopové prvky. Kromě toho je květák náročný i na molybden. Nedostatek této látky ohrožuje vývin rostlin, netvoří se růžičky, případně nejsou kvalitní a mění barvu.

Hlávky působí povadle

Nažloutlé hlávky květáku jsou ukazatelem velkého množství přímého slunce. Bílou hmotu květáku proto přikryjete venkovními velkými listy a svažte je tak, aby ji chránily. Květák, který se pěstuje na podzim, většinou tento problém nemá.

Jak pěstovat květák neboli karfiol ze semen? Podívejte se níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Co dále může ohrozit vaši úrodu květáků?

I květák je napadán množstvím chorob a škůdců. Nejčastěji jde o padlí brukvovitých, mšice zelné, běláska zelného, květilku zelnou. Z chorob květáky trpí zejména boulovitostí kořenů brukvovitých, a jak už bylo řečeno, i nedostatkem molybdenu a boru.

Hlavní zásadou při předcházení chorobám a škůdcům je nesázet brukvovité rostliny na stejné stanoviště více let po sobě. 

Bělásci zase nemají rádi celerové aroma a proti květilkám je možné bojovat nahrnutím zeminy až ke kořenovému krčku. Na mladé rostliny květáku mohou zaútočit i dřepčíci, kteří okusují listy, preventivním opatřením je dostatečná zálivka.

Proti nádorovitosti kořenů se do půdy před výsadbou zapravuje dusíkaté vápno, které působí jako dezinfekce. 

Zdroj: pestik.cz, homebydleni.cz

Související články