Proč listy na podzim mění barvu?
Chlorofyl dodává listům zelenou barvu. Je nezbytný pro fotosyntézu, což je chemická reakce, při níž se sluneční světlo mění na rostlinné cukry. S prodlužujícími se nocemi se produkce chlorofylu zpomaluje a časem zcela ustane.
V důsledku toho se ve větší či menší míře projevují i jiné pigmenty, které jsou v listech přítomny, například červené či žluté. Tento proces ovlivňuje řada faktorů. Zatím není přesně známo, jak k tomu dochází, ale víme, že důležitou roli hrají vlhkost půdy a teplota.
Střídání teplých, slunečných a chladných dnů, ale nemrznoucích nocí vede k nejpůsobivějšímu podzimnímu vybarvení. Vliv má také půdní vlhkost: velké sucho, nebo naopak dlouhotrvající vlhké období způsobují stres, který zapříčiní intenzivnější zbarvení listů.
Dlouhé a suché léto má za následek, že podzimní vybarvování začíná později, a suchý podzim má na svědomí, že barvy vydrží déle. Mrazivé teploty však brzy ukončí barevnou přehlídku, protože listy opadají z větví.
Přinášíme tipy na stromy, které přinášejí do zahrad ty nejintenzivnější barvy:
Ambroň západní (Liquidambar styraciflua)
Ambroň západní pochází ze Severní Ameriky a byla vyšlechtěna do mnoha kultivarů.
Její listy jsou složeny z 3-7 laloků a svými různobarevnými odstíny se stávají okrasou zahrad nejen na jaře, kdy jsou zelené, ale zejména na podzim, kdy se barvy proměňují. Často získávají odstíny výrazně oranžové, červené a fialové, což stromu dodává nádherný a výrazný vzhled, který si zamilují nejen zahradníci, ale i kolemjdoucí.
Podívejte se na další úchvatné podzimní stromy
Javor šedý (Acer griseum)
Tento javor upoutá nejen svými listy, ale i odlupující se hnědočervenou kůrou, která dodává zahradě na zajímavosti i v zimě. Listy vytvářejí ohňostroj podzimních barev, od šarlatově růžové po karmínově červenou. Daří se mu v každé půdě, pokud je velmi dobře propustná. Vzhledem k rozložitému vzrůstu dávejte pozor na vzdálenost výsadby od stěn.
Tupela lesní (Nyssa sylvatica)
Tupela původem ze Severní Ameriky je pravděpodobně nejoblíbenějším středně velkým stromem k výsadbě u vody, a to pro své sytě šarlatové podzimní olistění. Hodí se i do menších zahrad, protože roste pomalu.
Sturačník vrcholičnatý (Pterostyrax corymbosa)
Středně až rychle rostoucí strom upoutá hrbolatou hnědou kůrou na svých zpravidla vícečetných kmenech. Kolem května až června se pokryje sněhovými závějemi voňavých bílých květů, které na podzim mezi zlatožlutými listy vytvoří spoustu chlupatých peckovic. Vyžaduje dobrou hlinitou půdu, slunné stanoviště a úkryt před studenými větry. Skvěle se hodí jako solitéra.
Bříza tuhá, bříza habrolistá (Betula lenta)
Dřevina půvabná v každém ročním období má skořicově zbarvenou, odlupující se kůru a trojúhelníkovité tmavě zelené listy, které se na podzim zbarvují do krásné zlatožluté barvy.
Javor cukrový (Acer saccharum)
Tento mimořádně spolehlivý strom, který pochází ze Severní Ameriky, působí na podzim ohromujícím dojmem, který nabízí nádherné červené, oranžové nebo žluté listy.
Zelkova pilovitá (Zelkova serrata)
Menší strom se široce rozvětvenou, volnou korunou a zpravidla s více kmeny dorůstá do výšky 10-12 m. Kmen je zpočátku šedý, hladký, později se v tenkých plátech odlupuje a odhaluje oranžovo-hnědé lýko. Vejčité až podlouhlé listy jsou měkce zelené a na podzim se zbarvují do bronzově červené a oranžově žluté barvy.