Plánujete osadit skalku kouzelnými skalničkami, nebo vytvořit skalku úplně novou? Pak právě začátek jara je ideální doba. Skalničky se vysazují nejlépe na jaře v období od března až do května nebo na podzim od srpna až do října. Pojďme si přiblížit pět skalniček, které vás potěší barevnými květy, a přitom nejsou na pěstování nijak náročné.

 1. Rozchodník nachový

Světle fialový polštář nízkých květin rostoucí od jara do podzimu si najde uplatnění nejen jako krásný porost skalek, ale také jako domácí léčivý pomocník.

Stejně jako z aloe vera, i z gelu listů rozchodníku se může připravit lék k hojení popálenin a některých kožních onemocnění. Díky tomu, že jsou příbuznými kaktusů, nepotřebují příliš vody, protože ji do sebe dokáží nasáknout, a milují slunná místa.

2. Tařice skalní

Bujně rostoucí i kvetoucí skalnička patří mezi nenáročné a velmi časně kvetoucí kobercové skalničky. Můžete ji pěstovat na plném slunci na skalkách, ale stejně dobře se hodí i jako obruba trvalkových záhonů, protože dobře prospívá jak v půdách chudých na živiny, tak v půdách bohatých na humus.

Velmi dobře snáší i delší období sucha, a můžete ji pěstovat dokonce i v nádobách. Je plně mrazuvzdorná.

Mnoho dalších nádherných druhů skalniček si můžete prohlédnout níže ve videu:

Zdroj: Youtube

3. Mateřídouška

Silně aromatický nízký stálezelený keřík, který známe i z naší přírody. V české přírodě roste 7 původních druhů a velké množství jejich kříženců. Všechny vykvétají růžovofialovými kvítky v celé paletě odstínů těchto barev.

Mateřídoušku můžete pěstovat na skalkách i jako obrubu trvalkových záhonů. Je velmi odolná i vůči sešlapu, může tedy růst i mezi kameny na cestičkách. Má ráda slunná místa.

4. Hvězdnice alpská

Tato trvalka je vhodná i do chladnějšího podnebí, protože je původem horská trvalka. Často se používá k pokrytí půdy, protože tvoří husté trsy, nejvhodnější umístění je do skalek.

Květy mají bílou, růžovou nebo fialovou barvu a objevují se v květnu a červnu. K dobrému růstu potřebuje výživnou polosuchou půdu.

5. Netřesk střešní

Netřesk je mimořádně adaptabilní a odolný, nepřekáží mu sucho, horko ani mráz. Na růst dokonce téměř ani nepotřebuje půdu, uchytí se i v malé štěrbině s trochou substrátu.

Pěstovat ho lze i ve vegetačních nádobách, ve střešních zahradách a květinových zídkách. Většinou kvete jen jednou za život, následně odumírá. Stihne však kolem sebe vytvořit nové listové růžice, jimiž se snadno rozmnožuje.

Zdroj: homebydleni.cz, hobbio.cz

Související články