Při výběru hnojiva pro okurky je důležité zohlednit několik faktorů. V rané fázi růstu potřebují okurky více dusíku, který podporuje růst listů a stonků. Později je důležitější fosfor a draslík, které podporují tvorbu květů a plodů. Důležitou roli hraje také typ půdy. Písčité půdy mají tendenci rychleji ztrácet živiny, takže potřebují častější hnojení než hlinité půdy.

Druhy hnojiv pro okurky

Existuje mnoho druhů hnojiv, která lze pro okurky použít. Mezi nejběžnější typy patří:

  • Organická hnojiva: Tato hnojiva jsou vyrobena z přírodních materiálů, jako je například kompost a slepičí trus. Uvolňují živiny pomalu v průběhu času a pomáhají zlepšovat strukturu půdy.
  • Minerální hnojiva: Tato hnojiva obsahují specifické živiny v přesných poměrech. Obvykle jsou ve formě granulí nebo roztoků. Minerální hnojiva působí rychleji než organická hnojiva, ale je důležité je používat s mírou, aby nedošlo ke spálení rostlin.
  • Tekutá hnojiva: Tato hnojiva se aplikují na listy rostlin a jsou snadno a rychle absorbována. Jsou ideální pro rychlé dodání živin v případě, že rostliny vykazují známky nedostatku.

V červnu by vaše okurky měly být už vzrostlé. Podívejte se, jak je správně vyvazovat, níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Přírodní hnojivo na okurky si můžete vyrobit sami

Hnojivo z droždí

Připravte si 100 gramů čerstvého droždí, dvě lžíce cukru a 10 litrů vlažné vody. Takto připravenou směs nechte dva dny na teplém místě kvasit. Vzniklé hnojivo by nemělo být příliš koncentrované, takže jej smíchejte s 30 litry odstáté vody a nalijte jej k rostlinám.

Hnojivo z cibulových slupek

Cibulové slupky v sobě mají spoustu hořčíku a draslíku, a tak posilují a vyživují kořenový systém, vylepšují chuť a kvalitu plodů. Mají antibakteriální a protiplísňové účinky, a proto rostliny přirozeně chrání před plísněmi a hnilobou. Navíc zlepšují strukturu půdy.

Do 5 l vody nasypte asi 500 g cibulových slupek a zakryté nechte v chladu do druhého dne macerovat. Pak obsah pomalu přiveďte k varu, nechte přejít varem a sejměte. Nakonec nechte vychladnout a sceďte přes síto.

Jícha z kopřiv

Zkvašené kopřivy obsahují mnoho minerálních látek a vitaminů, mezi které patří dusík, fosfor a draslík. Příprava jíchy je jednoduchá, ale zdlouhavá. Stačí naplnit desetilitrový kýbl kopřivami, které předem nasekáte a zalijete odstátou vodou. Pak je necháte alespoň dva týdny kvasit na teplém místě. 

Po zkvašení je nutné hnojivo zředit, protože je příliš silné, a to nejlépe 500 ml hnojiva na 10l konev. Použít jej můžete nejen na okurky, ale také pro jahody, zelí, cibuli, česnek a pro okrasné keře.

Zdroj: ireceptar.cz, living.iprima.cz, magazindoma.cz

Související články