Jsou pro živý plot vhodnější stálezelené, nebo opadavé keře?

Oba druhy vytvářejí husté živé ploty, takže rozhodnutí mezi nimi je skutečně na vás a na tom, jak má výsledek vypadat. Například některé stálezelené dřeviny, zejména jehličnany, jako je tis, jsou velmi husté a poskytují skvělé soukromí. Na druhou stranu působí staticky a vypadají po celý rok stejně.

Listnaté živé ploty mají své přednosti, a navíc během jednotlivých ročních období mění svůj vzhled. Na jaře či v létě se dočkáte atraktivních květů a některé na podzim obsypou plody, na nichž si pochutnají ptáci ještě v zimě. Podzimní zbarvení květů ve škále od žluté přes oranžovou až po rudou zatraktivní vaši zahradu na sklonku sezóny. 

Pokud jde o řez, jsou listnáče shovívavější než většina jehličnanů. Ty mají v tomto směru své hranice, a pokud říznete moc hluboko, může trvat dlouho, než se zotaví. 

Výběr rostlin pro živé ploty

Na výběr je nespočet druhů, které mají své výhody a nevýhody. Abychom vám usnadnili rozhodování, sestavili jsme seznam oblíbených druhů, kterým se daří ve většině zahrad v Česku a na Moravě. 

Buk lesní

Na jaře a v létě ho zdobí zářivě zelené listy, které opadávají až poté, co se objeví nový porost, takže celou zimu ho zdobí úžasné hnědé odstíny. 

Habr obecný

Co se týká zbarvení listů a jejich opadání, je na tom podobně jako buk. Také oba velmi dobře snáší řez, slunné stanoviště a rostou poměrně rychle. 

Ptačí zob

Opadavý či poloopadavý keř s tmavými drobnými listy kvete na jaře a na podzim plodí černé bobule, které mu daly název. Rychle roste a výborně snáší i hluboký řez. U nás patří k nejvyhledávanějším rostlinám k výsadbě živých plotů. 

Trnka obecná

Opadavý živý plot s hustými a trnitými větvemi je ideální pro zajištění bezpečnosti a soukromí v zahradě. Na jaře kvete a v zimě plodí trnky, které jsou zdrojem potravy pro ptáky.

Zimostráz neboli buxus

Je to velmi všestranný živý plot, oblíbená volba zejména pro tvarování. Rostliny jsou také velmi odolné a snášejí sucho i špatnou kvalitu půdy. Na druhou stranu rostou velmi pomalu, takže se hodí spíše na nízké plůtky v zahradách pro oddělení zón. V posledních letech se u nás objevil zavíječ zimostrázový, jehož housenky dokáží výsadbu zimostrázu zlikvidovat během roku. Naštěstí se proti němu dá bojovat různými postřiky.  

Hloh

Na výběr máte ze dvou domácích druhů: hloh jednosemenný má listy hluboce rozeklané, se špičatými buď celokrajnými, nebo pilovitými laloky; a hloh obecný, jehož listy jsou mělčeji vykrajované a který je poněkud náročnější na vláhu. Oba rostou velmi rychle a vyžadují minimální údržbu. Jejich podzimní plody jsou zdrojem potravy pro mnoho ptáků a dalších volně žijících živočichů.

Bobkovišeň lékařská

Její stálezelené široké listy rostou hustě a vytvářejí svěží estetický dojem. Tento zahuštěný porost je skvělý pro zajištění soukromí a také pro snížení hlučnosti. Vyžaduje chráněné stanoviště před větrem a lépe se bobkovišni daří v polostínu. 

Tis červený

Tis je jedním z nejoblíbenějších jehličnatých živých plotů s nápadnou sytě smaragdovou barvou a hustým porostem, který může po celý rok spolehlivě chránit vaše obydlí. Jeho nevýhodou může být pomalý růst.

Hlohyně šarlatová

Stálezelený středně rychle rostoucí keř na jaře obsypou bílé květy lákající hmyz. Na podzim dozrají ve žluté, oranžové či červené bobule, pod nimiž nejsou listy skoro vidět. Na keřích zůstanou, dokud je nesezobou opeřenci. 

Zerav neboli túje

Patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji vysazované živé ploty, které rozdělují národ na jejich přívržence a odpůrce. Ať patříte, ke kterémukoliv táboru, jistě budete souhlasit, že k jejich výhodám patří odolnost, neproniknutelnost a odolnost vůči podmínkám i chorobám. 

Výběr je opravdu široký. Našli jste svého favorita?

 Zdroj: simsgardenmachinery.co.uk, ceskestavby.cz

Související články

Foto: depositphotos.com