Ani zahradnický obor není ušetřen trendů, které se podepisují nejen na přístupu k celkovému řešení zahrad, ale také na výběru rostlin nebo třeba na tom, zda bude v módě pěstování jedlých, či dokonce léčivých rostlin.
Ve srovnání s jinými zahradními styly je venkovská zahrada ušetřena módních výstřelků, ačkoliv i ona během historie prodělala turbulentní změny. Ty ale nesouvisely s trendy, spíše s praktickým využitím pozemku. Zatímco před pár desetiletími to byly zahrady hlavně užitkové, ve kterých hrály hlavní roli hospodářské budovy, ovocný sad a zeleninová políčka, v současnosti si na této zahradě rozkvetlé celou sezonu dokonce odpočinete.
Jak moc intenzivní odpočinek to bude, záleží na vás, protože ani po dlouhých letech se z nich naštěstí nevytratily snahy pěstovat vlastní ovoce a zeleninu. Nutno dodat, že pěstitelský boom je v plném proudu už několik let.
Proč zrovna venkovská?
Možná jste na venkově zdědili starou usedlost, chcete si zavzpomínat na dětství, kdy jste jezdili na prázdniny k babičce, nebo už máte prostě dost rušného města. Proč je na vesnici dobré držet tento zahradní styl? Je to jednoduché – vyzní tu nejlépe. V hustě zastavěné části velkoměsta by taková zahrada vypadala jako nezvaný host. Nicméně i tady se dá udělat výjimka.
Na maloměstě se už otevírají mnohem širší možnosti, takže i tady se s typicky venkovskou zahradou můžete setkat a rozhodně je to v pořádku. U tohoto zahradního stylu je totiž důležitá provázanost s okolím.
Pokud se sousední zahrady doslova lesknou uniformitou, hlavní roli v nich hrají jednodruhové, striktně tvarované živé ploty, stálezelené rostliny obklopující terasu s bazénem, ať se budete snažit sebevíc, venkovskou rozkvetlou divočinu s takovými moderními díly prostě nepropojíte.
Venkovská zahrada tedy nefunguje sama o sobě, ale v souladu se širokým okolím, výhledy a v komunikaci se sousedními pozemky.
Plánujte s citem
Tento zahradní styl se někdy trochu prolíná se zahradou přírodní nebo dokonce permakulturní. Ostatně s nimi si velmi dobře rozumí. Protože se do podoby okolí domu vždy promítá osobní vkus majitelů, nedají se stanovit na sto procent pevná pravidla.
Všeobecně to je zahrada druhově pestrá, která respektuje podmínky dané lokality. V nižší nadmořské výšce v ní většinou vládnou opadavé dřeviny, ale v podhůří nebo na horách už mohou být ve větší míře zastoupené neopadavé jehličnany. Nikdy by však neměla být minimalistická. Je důležité ladit ji s citem a s ohleduplností k okolí.
Logicky uspořádaná
I v hluboké historii platilo na venkovské zahradě praktické uspořádání. Okrasná kompozice navazovala na dům nebo vybíhala do předzahrádky, která vždy byla největší chloubou. Na okrasnou část, která ale v dřívějších dobách někdy chyběla, navazovala zahrada zeleninová. Do krajiny vybíhal mnohdy rozlehlý ovocný sad a polnosti. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)
Chcete se o venkovské zahradě dozvědět víc informací?
- Možnosti zahrady v závislosti na velikosti pozemku
- Kdy se hodí louka a kam patří sad
- Finanční srovnání s dalšími styly zahrad
- Desatero pro venkovskou zahradu
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v listopadovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 17. října 2024.