Oleandr (Nerium oleander) je velmi univerzální rostlina s mnoha možnostmi využití. Dobře snáší nehostinné podmínky, včetně chudé půdy, přesolení, vysokého pH, silného řezu, odraženého tepla od chodníků či zdí a sucha.

Jediné, co mu nedělá dobře, je mráz. To lze vyřešit tím, že ho budete pěstovat v květináči a na zimu mu nabídnete zázemí ve vytápěné garáži či na chodbě.  

Pěstování oleandrů na zahradě

Pokud chcete mít na zahradě oleandr, měli byste vědět, že celý tento půvabný keř je velmi jedovatý. Dokonce i kouř z hořících zbytků větví obsahuje toxiny. Požití i malého množství listů, květů nebo výhonků z oleandru může být smrtelné.

Kontakt holé kůže s listy a květy může způsobit vážné podráždění kůže a alergické reakce. Při práci s keřem vždy používejte dlouhé rukávy a rukavice.

Kdy vysadit oleandr?

Aby bohatě kvetl, potřebuje oleandr pro své kořeny dostatek prostoru. Zejména mladé rostliny, které ještě nevykvetly, by se měly pravidelně přesazovat. Vhodnou dobou je jaro, ještě než začne obrážet. Ideální je březen nebo začátek dubna, v závislosti na povětrnostních podmínkách.

Kam umístit oleandr

Jako středomořská rostlina dává oleandr přednost teplému a slunnému prostředí. Protože ve své domovině roste v říčních údolích, daří se mu na chráněných místech. V blízkosti osluněného domu nebo u kamenné zdi se bude cítit jako doma.

Správná půda pro oleandr

Tento středomořský keř má rád půdu bohatou na živiny. Smícháte-li kompost se zahradní půdou a menším množstvím písku vznikne ideální substrát, který dobře odvádí vodu. V neposlední řadě přidejte trochu vápna. Optimální pH půdy se pohybuje mezi 6 a 7.

Přesazování oleandru krok za krokem

Pro výsadbu oleandru použijte těžkou nádobu, protože jinak hrozí, že kvůli velké ploše listů zvrátí rostlinu vítr. Nádoba musí mít otvory pro odtok přebytečné vody. Ideální je umístit pod květináč talířek, aby keř mohl postupně absorbovat zbývající vodu. Mimochodem, oleandry mají plochý kořen, proto je lepší zvolit spíše širokou než hlubokou nádobu.

Aby oleandr získal potřebnou stabilitu a nevkládal příliš mnoho energie do samotného růstu kořenů, nevybírejte příliš velký květináč. Je lepší sáhnout po nádobě jen o málo větší, než byla ta stará. Aby rostlina dobře zakořenila, při přesazování trochu rozvolněte kořeny, aby se rychle uchytily v nové půdě. Nezapomeňte důkladně upěchovat a zalít.

Pokud na jaře oleandr nepřesazujete, jemně seškrábněte 3-5 cm z vrchní části substrátu a nahraďte jej čerstvým kompostem.

Jak pěstovat oleandr, aby hodně kvetl

Oleandry musíte od jara do podzimu zalévat, aby se substrát udržel rovnoměrně vlhký. Obzvlášť důležité je, aby rostliny měly pravidelnou zálivku na jaře, kdy se tvoří květní pupeny. V zimě se jeho růst zpomaluje, proto snižte příděl vody. Od konce jara do začátku podzimu přihnojujte každé dva týdny tekutým hnojivem.

Jak stříhat oleandr

Řez keře není nezbytný, ale často je nutný k udržení optimální velikosti, zejména pokud ho přesouváte na zimu dovnitř. Ideální je prořezávat oleandry koncem zimy nebo začátkem jara, ale v případě potřeby lze i na podzim. Začněte odstraněním odumřelých nebo poškozených výhonů a poté odstraňte přeplněné výhony. Odkvetlé výhony zkraťte na polovinu a odstraňte několik centimetrů nekvetoucích konců výhonů, což podpoří rozvětvení.

Jak množit oleandr

Řízky odebírejte na konci léta. Vyberte listnaté nekvetoucí výhonky a ostrým nožem odřízněte asi 10 cm dlouhé řízky těsně pod listovým paždím. Listy na části stonku, která půjde do půdy, odstraňte. Na místo řezu aplikujte růstový stimulátor a řízek vložte do květináče se substrátem pro řízkování.

Zdroj: Youtube

Řízky také snadno zakoření, když je dáte do vody, a když se vyvinou kořeny, přesaďte je.

Oleandry lze pěstovat také ze semen. Na podzim seberte zralá semena a ihned je vysejte do vlhkého substrátu.

Zdroj: plantura.garden, gardeningknowhow.com, gardenersworld.com

Související články