Pěstujete-li pokojové rostliny, možná pouze hlídáte, zda jsou zalité, či nikoliv. Až jim příště budete dávat napít, zkontrolujte, jestli se na listech nenachází vrstva prachu. Otírání nečistot z pokojových rostlin je prospěšné jak pro vaše zdraví, tak pro vaše rostliny.
Proč udržovat pokojové rostliny v čistotě
- Ochrana proti škůdcům: Otírání prachu z listů pokojových rostlin je zásadní, protože může pomoci zlepšit jejich celkový zdravotní stav a zastavit rozvoj škůdců, jako jsou mšice a roztoči. Ty můžete v prachu přehlédnout a najdete je, až když se přemnoží. Pak ale bude náročnější se jich zbavit.
- Podporuje růst: Díky čistým listům rostliny lépe porostou, protože pokojové rostliny doslova hltají každý paprsek světla, zejména v zimě. Vrstva prachu výrazně snižuje množství světla, které rostliny nezbytně potřebují k fotosyntéze.
- Podpoří dýchání rostlin: Prach může časem začít ucpávat malé póry na listech, které rostliny používají k dýchání. Pokojovka začne chřadnout.
Podívejte se, jak čistit pokojové rostliny:
Jak často byste měli pokojové rostliny zbavovat prachu?
Určení frekvence oprašování závisí na místě, kde žijete, a na tom, jak prašné je tam prostředí. Rozhoduje i roční období. Topení v zimě víří prach, který se následně usazuje, kde může.
Věnujte proto pozornost svým rostlinám a sledujte, zda se na nich prach hromadí, a podle toho uklízejte. Doporučujeme utírat prach, jakmile se ho nahromadí tolik, že je okem viditelný.
Co použít na čištění listů pokojových rostlin
- Nemusíte si kupovat drahý čisticí prostředek na pokojové rostliny, nejspíš máte vše potřebné doma. Komerční čisticí prostředky, které slibují oslnivý lesk listů, mohou ve skutečnosti ucpávat póry a snížit transpiraci, která umožňuje pokojovým rostlinám čistit vzduch v místnosti.
- Na většinu rostlin s většími listy postačí vlhká utěrka z mikrovlákna, případně vlhký papírový ručník.
- Účinným čisticím prostředkem pro pokojové rostliny je saponát na mytí nádobí, zředěný a použitý v rozprašovači. Díky tomu získají listy kýžený lesk.
- Dalším prostředkem, jak udržovat pokojové rostliny v čistotě a zároveň je preventivně chránit proti škůdcům, je insekticidní mýdlo.
- Rostliny také můžete občas dát pod sprchu. Tento postup je výhodný zejména pro rostliny s malými listy. Mlha ze sprchy nebo rozprašovače zbaví pokojové rostliny některých běžných škůdců a dodá jim vlhkost, kterou potřebují. Teplota vody by měla být vlažná nebo pokojová, protože horká voda může poškodit citlivé listy.
- Rostliny s chlupatými listy, jako jsou africké fialky, či některé druhy begonií, mohou vyžadovat jinou techniku. Velmi účinným způsobem, jak dostat prach z prostoru mezi chloupky rostlin, je plechovka se stlačeným vzduchem, která se prodává na vyfoukávání citlivých nebo nepřístupných míst elektronických zařízení.
Jak čistit pokojové rostliny
Čištění pokojových rostlin zahrnuje i péči o spodní stranu listů. Nezapomínejte ani na stonky a půdu. Vždy odstraňte odumřelé listy, které vytvářejí prostor pro množení škůdců a chorob.
Při čistění pokojových rostlin vždy zkoumejte, zda se na nich neprojevují známky výskytu škůdců nebo poškození nemocemi, které se často nejdříve projeví na spodní straně listů.