V České republice se chová přibližně 200 000 ovcí, které musí chovatelé pravidelně stříhat. Roční produkce surové ovčí vlny dosahuje téměř 600 tun. Po zániku českého vlnařského průmyslu a přechodu k chovu ovcí především na maso a mléko, jejichž vlna není vhodná ke zpracování v textilním průmyslu, čelí chovatelé ovcí problému s využitím této suroviny. Legislativa ji považuje za odpad, který musí být bezpečně zlikvidován. 

Jeden užitečný nápad

Inovativní český projekt počítá se zpracováním ovčí vlny pro zemědělské účely a tím mění přístup k této surovině. Výsledný produkt slouží k obohacení a revitalizaci půdy, či jako hnojivo.

Zakladatelé projektu GreenWool, Pavel Klevcov a Filip F. Vancl, mají velké zkušenosti s chovem ovcí a dlouhodobě se potýkali s problémem likvidace ostříhané vlny. Při hledání řešení ji začali postupně používat na svých hospodářstvích při pěstitelských pokusech. V praxi si ověřili, že ovčí vlna zapracovaná do půdy viditelně zlepšuje kondici pěstované zeleniny, květin i nově vysazovaných dřevin.

Při hledání způsobu, jak zjednodušit aplikaci vlny do půdy, se inspirovali zkušenostmi v zahraničí a rozhodli se, že začnou z této suroviny vyrábět pelety, které lze snadno používat na hnojení záhonů.

Ve spolupráci s Ústavem šlechtění a množení zahradnických rostlin na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Lednici probíhá výzkumný program, který potvrzuje výhody využití ovčí vlny v zemědělství. Laboratorní testy prokázaly pozitivní účinky granulátu z ovčí vlny na půdu. Pelety při zapracování do půdy působí jako dlouhodobé organické hnojivo, významně snižují množství zálivkové vody a kypří a provzdušňují půdu.

Nápady, jak používat surovou vlnu na zahradě: 

Prodej vlny na výrobu pelet ale není jediný způsob, jak s touto úžasnou surovinou naložit. Podobně jako mnoho zahrádkářů a farmářů z celého světa ji i vy můžete v surové podobě využít na svých záhonech. Níže přinášíme několik tipů, jak na to. 

Zdroj: Youtube

Přírodní mulč 

Ovčí vlna je přírodní, biologicky odbouratelný materiál, který se výborně hodí na mulčování zeleniny i květin. Poskytuje stejné výhody jako sláma či textilie, ale bez ekologických nevýhod.

Nejen že zadržuje vlhkost a zabraňuje rašení plevele, ale také působí jako izolace pro vaše rostliny. V zimě je udržuje v teple a v létě chrání před úpalem. Poté, co poslouží svému účelu, se rozpadne a můžete ji zapracovat do půdy, kterou obohatí o cenné látky. 

Hnojivo

Použití ovčí vlny jako hnojiva je vynikající možností, jak dodat vaší půdě tolik potřebné živiny. Rostliny získají prvky, které pro svůj růst potřebují, a vy ušetříte peníze a ochráníte životní prostředí.

S průměrným obsahem dusíku 9,3 až 14 % může hnojivo z ovčí vlny poskytnout půdě významný nutriční přínos, zejména srovnáme-li ho s obsahem dusíku v kompostu (1-2 %), nebo v peletách z drůbežího trusu (4,5 %). 

Nepotřebujete ani peletky, stačí vlnu nastříhat nůžkami na malé kousky a ty pak zapracovat do půdy. 

Zadržování vody

Vlna má perfektní absorpční vlastnosti, díky kterým skvěle zadržuje vodu. Životadárné tekutiny pojme 20 až 30násobek své hmotnosti, což znamená, že se nemusíte obávat přemokření svých rostlin. A protože vodu v případě potřeby pomalu uvolňuje, budou mít rostliny vždy přístup k potřebné vláze.

Odpuzování škůdců

Ovčí vlna také může pomoci udržet škůdce daleko od vaší zahrady. I když může lidem připadat měkká a příjemná, jsou její vlákna ostrá (každý někdy zažil škrábající vlněné kalhoty). Stejně funguje i na slimáky, pro které je velmi nepříjemné se plazit po ostrém povrchu a raději ho obejdou. Poté, co se tento mulč rozloží, prohnojí půdu a pomůže posílit obranyschopnost rostlin proti invazím chorob a škůdců.

Zdroj: backyardboss.net, gardeningnoob.com, greenwool.cz

Související články