Paletový nábytek má řadu benefitů, ale také mnoho negativ. Ačkoliv je to relativně levný materiál, na interiérový nábytek může být někdy nevhodný. 

Palety použijte spíše na výrobu venkovního nábytku, a to z jednoho prostého důvodu: Palety slouží k přepravě nejrůznějších věcí (i zdraví nebezpečných látek, potravin a hnojiv), které se na paletu při přepravě mohou vylít či vysypat. Pokud si tedy například pořídíte palety na výrobu postele a nebudete znát jejich původ, může se vám to nepěkně vymstít. 

Další věc je, že bývají dlouhodobě skladované venku, kde se do nich může dostat plíseň a nejrůznější škůdci. I když tedy paletová postel, gauč či televizní stolek v interiéru vypadají originálně, riziko, že vám špatně ošetřené, či dokonce zdravotně závadné dřevo udělá doma neplechu, je poměrně vysoké.

Zahradní nábytek z palet? Proč ne?

I pro výrobu venkovního nábytku z palet se vyplatí znát jejich původ, nebo alespoň vybírat ty kvalitnější europalety třídy A nebo i B. A co z palet můžete vyrobit? Může to být například zahradní lavice, stůl, pohovka nebo regál na bylinky. Možností je spoustu, stačí jen zapojit vlastní fantazii.

Zahradní lavici z palet zvládne i začátečník

Vyrobit si sezení z palet je velmi jednoduché. Na každou část použijte tři nejlepší a nejstabilnější palety. Pokud je to potřeba, paletu ještě zbruste. Poté paletu natřete akrylovou barvou a nechte nátěr pořádně zaschnout. 

Položte dvě palety na sebe a potom je k sobě přišroubujte. Třetí paletu použijte na opěradlo. Postavte paletu na delší stranu a na několika místech ji pořádně přišroubujte. Opěradlo musí být stabilní a vydržet zátěž. Nakonec na hotovou lavici pořiďte sedáky a polstry, aby sezení bylo co nejpohodlnější.

Návodů na jiný nábytek z palet najdete na internetu celou řadu. Níže ve videu se můžete například podívat na to, jak sestavit regál na bylinky z palet.

Zdroj: Youtube

Zdroj: bazaroveregaly.cz, hornbach.cz

Související články