Co jsou mandle?

Mandle jsou plody mandloně obecné (Prunus dulcis), jejíž pravlastí je Blízký východ. Ačkoli mandle považujeme za ořechy, jsou typem peckovice. Tyto plody jsou tvořené vnější slupkou a tvrdou skořápkou, která chrání semeno. Řadíme sem také broskve, třešně a olivy, ale zatímco u ostatních peckovic semeno vyhazujeme a jíme pouze slupku, mandle jsou jedinečné tím, že pecka je jedinou jedlou částí plodu.

Dvojí užitek

Mandloň obecná je opadavý kvetoucí strom pěstovaný pro své krásné jarní květy a jedlé plody. Stromy tvoří vzpřímenou a rozložitou korunu, která je na konci zimy a začátkem jara, ještě před otevřením listů, ozdobena množstvím drobných růžových nebo bílých květů na holých větvích.

Kulaté, zelené plody se vytvářejí v létě, dozrávají na podzim obklopeny sametovým pouzdrem, které uzavírá jedlé jádro.

Klíčem k úspěchu při pěstování mandloní je správné umístění - nejlépe se jim daří v oblastech s mírnou zimou a teplým létem. U nás jsou podmínky vhodné v nadmořských výškách do 400 m. Alternativou k volně stojícím stromům je pěstování mandloní ve vějířovitém uspořádání u zdi orientované na jih, která dokáže akumulovat hodně tepla a předat je stromu. 

Roční cyklus mandloní

Zdroj: Youtube

Jak pěstovat mandloně

Při pěstování mandloní je užitečné vědět, že stromy nesnášejí těžkou, přemokřenou půdu a květy, které stromy nasazují velmi brzy, často zničí pozdní mrazíky.

Půda by měla být mírně zásaditá, hlinitopísčitá a dobře propustná. Místo výsadby musí být orientované jižně a chráněné před větrem. Pokud vaše stanoviště nesplňuje tato kritéria, je nepravděpodobné, že se dočkáte úrody.

Jen velmi málo odrůd mandloní je samosprašných, takže pro opylení budete muset vysadit alespoň dva stromy. Jako opylovači slouží i broskve či nektarinky, s kterými jsou mandloně příbuzné.  

  • Před výsadbou vykopejte jámu tak, aby se do ní kořeny pohodlně vešly.
  • Vykopanou půdu smíchejte s kompostem.
  • Kořeny zasypte a dobře utužte.
  • Po zasazení hluboce zalijte.
  • Nezapomeňte stromek zakůlovat.

Jak pečovat o mandloně

Během prvního roku mandloň pravidelně zalévejte, abyste podpořili vývoj hlubokých kořenů. Kolem kmene udržujte půdu bez trávy a plevele, které by zbytečně stromek připravovaly o vodu a živiny. V ideálním případě každoročně mulčujte okolí stromu dobře vyhnilým kompostem o tloušťce 5-8 cm. 

Plody mandloní sklízejte v polovině podzimu. Pukání tobolek je dobrým znamením, že jsou ořechy zralé. Rozložte plody na několik týdnů na suchý, slunný parapet nebo na lavici v interiéru, což usnadní rozdělení plodů a vyjmutí ořechů.

Mandloně plodí na jednoletých výhonech. Řez provádějte v březnu. Plodné výhony zkraťte na 3-5 pupenů, přitom dbejte na to, aby zůstal vnější pupen, čímž podpoříte tvarování do kotlovité koruny.

Všestranné mandle 

Z kulinářského hlediska jsou mandle neuvěřitelně všestranné. Kromě toho, že jsou chutné samy o sobě, vyrábí se z nich mandlové mléko, mandlové máslo nebo mouka a lisuje se z nich cenný olej. Na Vánoce se bez nich obejdeme jen těžko. 

Tyto peckovice mají také pověst pomocníků při řadě tělesných potíží a používají se v lidovém léčitelství v boji proti nachlazení, protože mají antivirotické a antibakteriální účinky, a navíc pomáhají posilovat imunitu. Jsou nabité minerálními látkami, obsahují mangan, hořčík, měď, vápník a fosfor. Najdete v nich vitamin E a B12.

Související články