Výsadbu na záhon provádějte od začátku května do července, do skleníku můžete už od poloviny dubna. Záhon před vysazením dobře prohnojte, protože pro tvorbu krásných velkých plodů potřebuje paprika dostatek živin. Ideální je dobře propustná hlinitá půda. Možné je také asi tři týdny před vysazením záhon zakrýt netkanou textilií, díky které se půda dobře prohřeje.

Při venkovním pěstování vysazujte papriky v rozestupech kolem 40 až 60 cm, podle typu odrůdy a její pravděpodobné výšky. Roli hraje i poloha. Vhodné je papriky vysadit u zdi orientované na jih, která rostliny zároveň ochrání před nežádoucím průvanem. 

Paprice se nebude dařit, pokud ji vysadíte na stejném místě 3 až 5 let po sobě, respektive po příbuzných rostlinách. Vyhovuje jim výsadba po luštěninách nebo kořenové zelenině.

Zálivku v teplejších dnech provádíme v ranních hodinách. V období rodivosti potřebuje paprika pravidelné zavlažování ke kořenům odstátou vodou.

Pěstování paprik na balkoně

Chcete-li se pustit do pěstování paprik na balkoně, připravte si v první řadě vhodné nádoby. Měly by mít průměr alespoň 25 cm s dostatečnou hloubkou, samozřejmě vždy záleží na odrůdě. 

Jak velké a dozrálé plody vyrostou, je podmíněno zálivkou i délkou oslunění. Proto je nejlepší papriky pěstovat na balkoně orientovaném na jih či západ, protože tam dopadá nejvíce slunečních paprsků. Nezapomeňte papriky také přivázat k pevné dřevěné nebo ocelové tyči.

Nezapomeňte také na pravidelné zaštipování paprik! Podívejte se, jak to správně provést, níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Onemocnění a ochrana paprik

Papriky jsou během vegetace ohroženy několika onemocněními. Z virových onemocnění napadá papriku růžicovitost, tabáková mozaika a pestrolistost. Papriky jsou také často napadány houbovými onemocněními, která napadají zejména listy. Je to například alternariová skvrnitost a fytoftorová hniloba. Pozor také na molice a mšice.

Zdroj: levnepostriky.cz, culinabotanica.cz

Související články